












Mid-Century Modern 6-Light Brass Sputnik Ceiling Light
Six Lights • Sputnik Design • Brass Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Effortlessly blending mid-century modern charm with minimalist design, this brushed brass Sputnik ceiling light complements both retro and contemporary interiors. Featuring six evenly spaced linear arms extending from a central base, this sputnik light fixture showcases exposed E26 medium-base bulbs (not included) for a sleek yet elegant look. A striking yet versatile fixture, it brings a warm inviting glow to dining rooms, living rooms, kitchens, bedrooms, bathrooms, or entryways.
Detail
- Mid-Century Modern Sputnik Light FixtureÂ
- 6-Light Gold Linear Sputnik Ceiling Light
- Brushed Brass Finish
- E26 Medium-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Non-Applicable with a Sloped Ceiling
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 17.3 in (44 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Pole Length | 3.9 + 7.9 in (10 + 20 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Dap, |
| Sloped Ceiling | Incompatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Sputnik Design • Brass Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Effortlessly blending mid-century modern charm with minimalist design, this brushed brass Sputnik ceiling light complements both retro and contemporary interiors. Featuring six evenly spaced linear arms extending from a central base, this sputnik light fixture showcases exposed E26 medium-base bulbs (not included) for a sleek yet elegant look. A striking yet versatile fixture, it brings a warm inviting glow to dining rooms, living rooms, kitchens, bedrooms, bathrooms, or entryways.
Detail
- Mid-Century Modern Sputnik Light FixtureÂ
- 6-Light Gold Linear Sputnik Ceiling Light
- Brushed Brass Finish
- E26 Medium-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Non-Applicable with a Sloped Ceiling
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 17.3 in (44 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Pole Length | 3.9 + 7.9 in (10 + 20 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Dap, |
| Sloped Ceiling | Incompatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























