












Mid-Century Modern Black Wall Sconce
Two Lights • Black and Gold Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs(Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE ListedÂ
Description
Our mid-century wall light combines attention-grabbing construction and superior materials to create a modern sconce with a cunning and handsome design that will suit many applications. Crafted of durable metal, this stunning modern black wall sconce features a round gold canopy stretching out a slender and short arm to hold two cone-shaped shades up and down. Inside each cone is space for an E26/E27 medium-base bulb (not included), that ensures this mid-century wall light could cast the ambient light upward or downward to wash the surrounding wall. The matte black finish completes this up and down light with a mysterious royal touch. This modern black wall sconce is a perfect fixture to enhance the aesthetics of your entryway, foyer, corridor, living room, and bedroom, that will leave your friends and guests in awe. Strongly recommend pairing the modern mid-century wall light to highlight symmetrical beauty for your abode.Â
Details
- 2-light design mid-century wall light
- Up and down light showcases ambient lighting
- Ideal size to save up installation space
- E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Modern black wall sconce rated of dry locations
Dimensions
| Fixture Depth | 6.3 in (16 cm) |
| Fixture Height | 15.75 in (40 cm)Â Â |
| Canopy Width | 4.72Â in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black and Gold Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 2 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Â
Original: $71.99
-70%$71.99
$21.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two Lights • Black and Gold Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs(Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE ListedÂ
Description
Our mid-century wall light combines attention-grabbing construction and superior materials to create a modern sconce with a cunning and handsome design that will suit many applications. Crafted of durable metal, this stunning modern black wall sconce features a round gold canopy stretching out a slender and short arm to hold two cone-shaped shades up and down. Inside each cone is space for an E26/E27 medium-base bulb (not included), that ensures this mid-century wall light could cast the ambient light upward or downward to wash the surrounding wall. The matte black finish completes this up and down light with a mysterious royal touch. This modern black wall sconce is a perfect fixture to enhance the aesthetics of your entryway, foyer, corridor, living room, and bedroom, that will leave your friends and guests in awe. Strongly recommend pairing the modern mid-century wall light to highlight symmetrical beauty for your abode.Â
Details
- 2-light design mid-century wall light
- Up and down light showcases ambient lighting
- Ideal size to save up installation space
- E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Modern black wall sconce rated of dry locations
Dimensions
| Fixture Depth | 6.3 in (16 cm) |
| Fixture Height | 15.75 in (40 cm)Â Â |
| Canopy Width | 4.72Â in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black and Gold Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 2 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Â






















