






Minimalist 1-Light Brass Drum Wall Light
One Light • Hollowed Drum Design • Modern Minimalist • Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Simple but conspicuous, this single wall sconce features a hollowed drum shade finished in chic brass. Inside with one 60W E26-base bulb (not included) nestled, this brass drum wall light casts ambient lighting upward and downward to wash the wall. Dimmable with a dimmer kit, this modern minimalist 1-light brass drum wall light is a handy luminary to your bedroom, living nooks, hallway, or stair areas.
Details
- Modern mid-century brass wall sconce
- 1-Light cylinder shade wall light
- E26-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Height | 3.1 in (8 cm) |
| Canopy Width | 3.9Â in (10 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Metal |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $62.88
-70%$62.88
$18.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Hollowed Drum Design • Modern Minimalist • Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Simple but conspicuous, this single wall sconce features a hollowed drum shade finished in chic brass. Inside with one 60W E26-base bulb (not included) nestled, this brass drum wall light casts ambient lighting upward and downward to wash the wall. Dimmable with a dimmer kit, this modern minimalist 1-light brass drum wall light is a handy luminary to your bedroom, living nooks, hallway, or stair areas.
Details
- Modern mid-century brass wall sconce
- 1-Light cylinder shade wall light
- E26-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Height | 3.1 in (8 cm) |
| Canopy Width | 3.9Â in (10 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Metal |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















