


























Milky Glass Cluster Bubble Chandelier
Five/Thirteen Lights • Brass/Black Finish • Frosted Glass Globes • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Lead whimsy and fantasy to the spaces of your modern home with this cluster globe chandelier. Descending from the ceiling is a height-adjustable downrod with stretching arms at the bottom. 5 or 13 dreamy milky glass globes gather below like a chic bunch of creamy balloons. Each globe accepts a G9 bulb (not included) inside to offer cozy ambient lighting. This beautiful glass globe chandelier displays a gracefully artistic way of yielding brilliant results in your living room, dining room, bedroom, foyer, or entryway.
Detail
- Modern Cluster Bubble Chandelier
- Frosted Glass Globes
- Adjustable Hanging Pole
- Available in Brass or Black Finish
- Accommodating G9 Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Explore the Blue Glass Globe Version here
Dimensions
| Glass Shade Width |
5.9 in (15 cm) |
| 5-Light |
15.7 in (40 cm) W * 16.5 in (42 cm) H |
| 13-Light | 23.6 in (60 cm) W * 20.9 in (53 cm) H |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 19.6 in (50 cm) / 7.9+11.8 in (20+30 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5/13 |
| Wattage Per Bulb | 5 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $179.99
-70%$179.99
$54.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five/Thirteen Lights • Brass/Black Finish • Frosted Glass Globes • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Lead whimsy and fantasy to the spaces of your modern home with this cluster globe chandelier. Descending from the ceiling is a height-adjustable downrod with stretching arms at the bottom. 5 or 13 dreamy milky glass globes gather below like a chic bunch of creamy balloons. Each globe accepts a G9 bulb (not included) inside to offer cozy ambient lighting. This beautiful glass globe chandelier displays a gracefully artistic way of yielding brilliant results in your living room, dining room, bedroom, foyer, or entryway.
Detail
- Modern Cluster Bubble Chandelier
- Frosted Glass Globes
- Adjustable Hanging Pole
- Available in Brass or Black Finish
- Accommodating G9 Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Explore the Blue Glass Globe Version here
Dimensions
| Glass Shade Width |
5.9 in (15 cm) |
| 5-Light |
15.7 in (40 cm) W * 16.5 in (42 cm) H |
| 13-Light | 23.6 in (60 cm) W * 20.9 in (53 cm) H |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 19.6 in (50 cm) / 7.9+11.8 in (20+30 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass/Black |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5/13 |
| Wattage Per Bulb | 5 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























