













Minimalist 4-light Rectangular Dimmable LED Semi Flush Mount
Modern Minimalist • Multi Rectangular Loops • Sanded Black Finish • Integrated LED • 3000K • 47 Wattages • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring clean lines and modern function to your space with this low-profile LED semi flush mount light. Finished in sanded black, the fixture features four interlocking rectangular frames that form a geometric yet balanced silhouette—perfect for contemporary interiors. Each square is outfitted with energy-efficient LED lighting along the inner edge, softly diffused by frosted white acrylic to deliver bright yet comfortable illumination. Compatible with a standard 110V dimmer switch, this 4-light square ceiling light lets you easily adjust the brightness to suit your mood and setting. Ideal for living rooms, bedrooms, kitchens, entryways, and offices, this dimmable LED rectangular ceiling light blends sleek design with everyday functionality.
Detail
- 4-Light Square Semi Flush Mount Light
- Contemporary Dimmable LED Light Fixture
- High-Performance LED Ceiling Light
- Multiple Rectangular Frame for Geometric Design
- Sanded Black Finish
- Included LED Bulbs, Total 47 Wattages
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Coordinating Kitchen Island Pendant
Dimensions
| Fixture Width | 24.2 in (61.5 cm) |
| Fixture Depth | 16.5 in (42 cm) |
| Fixture Height | 2.4 in (6 cm) |
| Canopy Width | 10.4 * 7.5 in (26.5 * 19 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattages | 47W |
| Color Temperature | 3000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern Minimalist • Multi Rectangular Loops • Sanded Black Finish • Integrated LED • 3000K • 47 Wattages • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring clean lines and modern function to your space with this low-profile LED semi flush mount light. Finished in sanded black, the fixture features four interlocking rectangular frames that form a geometric yet balanced silhouette—perfect for contemporary interiors. Each square is outfitted with energy-efficient LED lighting along the inner edge, softly diffused by frosted white acrylic to deliver bright yet comfortable illumination. Compatible with a standard 110V dimmer switch, this 4-light square ceiling light lets you easily adjust the brightness to suit your mood and setting. Ideal for living rooms, bedrooms, kitchens, entryways, and offices, this dimmable LED rectangular ceiling light blends sleek design with everyday functionality.
Detail
- 4-Light Square Semi Flush Mount Light
- Contemporary Dimmable LED Light Fixture
- High-Performance LED Ceiling Light
- Multiple Rectangular Frame for Geometric Design
- Sanded Black Finish
- Included LED Bulbs, Total 47 Wattages
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Coordinating Kitchen Island Pendant
Dimensions
| Fixture Width | 24.2 in (61.5 cm) |
| Fixture Depth | 16.5 in (42 cm) |
| Fixture Height | 2.4 in (6 cm) |
| Canopy Width | 10.4 * 7.5 in (26.5 * 19 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattages | 47W |
| Color Temperature | 3000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























