















Minimalist Cluster Clear Glass Globe 3-Light Pendant
Three Lights • Cluster Design • Clear Glass Balls • Bubble Style • Matte Brass Finish • E26 Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
This modern 3-light cluster pendant showcases three clear glass globes in varying sizes, gracefully suspended from a round canopy for a dynamic visual effect. Each pendant features an adjustable hanging height, allowing you to create a cascading drop or a clean, symmetrical arrangement to suit your space and style. The transparent glass shades provide bright, direct illumination, while the matte brass finish introduces warm mid-century appeal. Ideal for kitchen islands, stairwells, dining nooks, or entryways, this 3-light glass globe chandelier brings modern refinement and elevated charm to any interior.
Details
- Modern 3-Light Design Globe Pendant Light
- Minimalist Glass Globe Kitchen Pendant LightÂ
- Transparent Glass SpheresÂ
- Matte Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Cables
- E26-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.1 in (53.5 cm) |
| Fixture Height - Maximum | 100.4 in (255 cm) |
| Globe Width | 7.9 in (20 cm); 9.8 in (25 cm) ; 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 13.8 in (35 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $238.69
-70%$238.69
$71.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Cluster Design • Clear Glass Balls • Bubble Style • Matte Brass Finish • E26 Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
This modern 3-light cluster pendant showcases three clear glass globes in varying sizes, gracefully suspended from a round canopy for a dynamic visual effect. Each pendant features an adjustable hanging height, allowing you to create a cascading drop or a clean, symmetrical arrangement to suit your space and style. The transparent glass shades provide bright, direct illumination, while the matte brass finish introduces warm mid-century appeal. Ideal for kitchen islands, stairwells, dining nooks, or entryways, this 3-light glass globe chandelier brings modern refinement and elevated charm to any interior.
Details
- Modern 3-Light Design Globe Pendant Light
- Minimalist Glass Globe Kitchen Pendant LightÂ
- Transparent Glass SpheresÂ
- Matte Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Cables
- E26-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 21.1 in (53.5 cm) |
| Fixture Height - Maximum | 100.4 in (255 cm) |
| Globe Width | 7.9 in (20 cm); 9.8 in (25 cm) ; 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 13.8 in (35 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























