


















Minimalist Linear Tiered Sputnik Semi Flush Ceiling Light
Four Lights • Tiered Style • Linear Sputnik Design • Black + Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A sleek sputnik light fixture is always popular in modern home decor. Our 4-light sputnik semi flush mount light features matte linear arm in tiered arrangement. The aged brass cylindrical light sockets accommodated exposed E26-base bulbs (not included), provide bright task lighting ideal to illuminate a kitchen, dining space, bedroom, entryway, or living area. Elevate your room style with our exquisite modern mid-century sputnik semi flush ceiling light.
Details
- Modern Mid-Century Sputnik Light Fixture
- Tiered Linear Semi Flush Ceiling LightÂ
- Matte Black Frame
- Antique Brass Sockets
- Exposed Bulb Design
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 22.4 in (57 cm) |
| Fixture Height | 9.6 in (24.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Brass Finish |
| Bulb Base | E26 Medium Standard |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Tiered Style • Linear Sputnik Design • Black + Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A sleek sputnik light fixture is always popular in modern home decor. Our 4-light sputnik semi flush mount light features matte linear arm in tiered arrangement. The aged brass cylindrical light sockets accommodated exposed E26-base bulbs (not included), provide bright task lighting ideal to illuminate a kitchen, dining space, bedroom, entryway, or living area. Elevate your room style with our exquisite modern mid-century sputnik semi flush ceiling light.
Details
- Modern Mid-Century Sputnik Light Fixture
- Tiered Linear Semi Flush Ceiling LightÂ
- Matte Black Frame
- Antique Brass Sockets
- Exposed Bulb Design
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 22.4 in (57 cm) |
| Fixture Height | 9.6 in (24.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Brass Finish |
| Bulb Base | E26 Medium Standard |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























