




























Minimalist Wide Flat Dome Dimmable LED Ceiling Light
Wide Saucer Design • Black/White Finish • Dimmable LED • 3000K • 36W • Low Profile • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by the sleek, flying-saucer designs of science fiction, this LED ceiling light showcases a wide, ultra-thin dome shade that brings a Nordic, cutting-edge minimalist style to any space. A small disc floated beneath the center gently diffuses the light, casting a warm glow reminiscent of a total solar eclipse.
Dimmable with a compatible switch (not included), this LED light fixture allows you to adjust the brightness to suit your mood and setting. Perfect for adding a touch of eclectic, modern elegance, this large dome LED flush mount is ideal for kitchen islands, dining areas, living rooms, bathrooms, offices, studios, or entryways.
Details
- Modern Minimalist Flat Dome Flush MountÂ
- Functional Dimmable LED Light Fixture
- Wide Flying-Saucer Design
- Low-Profile Round LED Ceiling Light
- Finish Options: Black and White
- Included 36W LED Bulbs
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 5.1 in (13 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black/White |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 36W |
| Lumens | 1380 Lms |
| CRI | 80 |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wide Saucer Design • Black/White Finish • Dimmable LED • 3000K • 36W • Low Profile • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by the sleek, flying-saucer designs of science fiction, this LED ceiling light showcases a wide, ultra-thin dome shade that brings a Nordic, cutting-edge minimalist style to any space. A small disc floated beneath the center gently diffuses the light, casting a warm glow reminiscent of a total solar eclipse.
Dimmable with a compatible switch (not included), this LED light fixture allows you to adjust the brightness to suit your mood and setting. Perfect for adding a touch of eclectic, modern elegance, this large dome LED flush mount is ideal for kitchen islands, dining areas, living rooms, bathrooms, offices, studios, or entryways.
Details
- Modern Minimalist Flat Dome Flush MountÂ
- Functional Dimmable LED Light Fixture
- Wide Flying-Saucer Design
- Low-Profile Round LED Ceiling Light
- Finish Options: Black and White
- Included 36W LED Bulbs
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 5.1 in (13 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black/White |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 36W |
| Lumens | 1380 Lms |
| CRI | 80 |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























