













Modern 1-Light Clear Ribbed Glass Globe Semi Flush Mount
One Light • Transparent Fluted Glass • Sphere Shade • Brass Finish • E26 Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Minimalist yet elegant, this single-light ceiling fixture features a wide, spherical shade crafted from clear ribbed glass. The reeded textured surface adds depth and visual interest while maintaining an airy, transparent feel. When illuminated, the ribbed glass refracts the glow of a single E26-base bulb (not included), casting a stunning sunburst effect across the ceiling. Finished in brushed brass, it brings a touch of mid-century modern sophistication. Ideal for kitchens, hallways, bedrooms, bathrooms, stairwells, or entryways, this 1-light glass globe semi-flush mount complements both traditional and contemporary interiors.
Details
- Minimalist Clear Textured Glass Ceiling Light
- Single Ribbed Glass Globe Semi Flush Mount
- Transparent Striped Glass Ball for Textured Depth
- Warm Brushed Brass Finish
- Requires E26-Base Bulb (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.0 in (38 cm) |
| Fixture Height | 18.9 in (48 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Glass, Metal |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Transparent Fluted Glass • Sphere Shade • Brass Finish • E26 Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Minimalist yet elegant, this single-light ceiling fixture features a wide, spherical shade crafted from clear ribbed glass. The reeded textured surface adds depth and visual interest while maintaining an airy, transparent feel. When illuminated, the ribbed glass refracts the glow of a single E26-base bulb (not included), casting a stunning sunburst effect across the ceiling. Finished in brushed brass, it brings a touch of mid-century modern sophistication. Ideal for kitchens, hallways, bedrooms, bathrooms, stairwells, or entryways, this 1-light glass globe semi-flush mount complements both traditional and contemporary interiors.
Details
- Minimalist Clear Textured Glass Ceiling Light
- Single Ribbed Glass Globe Semi Flush Mount
- Transparent Striped Glass Ball for Textured Depth
- Warm Brushed Brass Finish
- Requires E26-Base Bulb (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.0 in (38 cm) |
| Fixture Height | 18.9 in (48 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Glass, Metal |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























