













Modern 3-Light Milky Glass Globe Ceiling Light
Three Lights • Milky White Glass • Globe Shades • Curved Arms • Black+Brass/Nickel Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This sputnik semi-flush mount light features three spherical glass shades supported by a curved 3-arm frame. The sweet opal glass globes clash with the satin black dome socket, creating a classic timeless aesthetic that amuse your eyes. Boasting its cozy and soft glow and elegant chic silhouette, this mid-century modern 5-light milky white glass globe ceiling light plays as a perfect ambient lighting to illuminate and enhance your entryway, bedroom, dining room, living area, and bathroom.
Click to get the same style chandelier, wall light 1, wall light 2.
Details
- Mid-century modern sputnik ceiling light
- Opal glass globe semi flush mount
- Available in brass or nickel
- Three E26 medium-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 20.1Â in (50 cm) |
| Fixture Height | 11.2Â in (28.5 cm) |
| Shade | 6.7Â in (17 cm) |
| Canopy Width | 5.1Â in (13 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black+Brass/Nickel |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $178.99
-70%$178.99
$53.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Milky White Glass • Globe Shades • Curved Arms • Black+Brass/Nickel Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This sputnik semi-flush mount light features three spherical glass shades supported by a curved 3-arm frame. The sweet opal glass globes clash with the satin black dome socket, creating a classic timeless aesthetic that amuse your eyes. Boasting its cozy and soft glow and elegant chic silhouette, this mid-century modern 5-light milky white glass globe ceiling light plays as a perfect ambient lighting to illuminate and enhance your entryway, bedroom, dining room, living area, and bathroom.
Click to get the same style chandelier, wall light 1, wall light 2.
Details
- Mid-century modern sputnik ceiling light
- Opal glass globe semi flush mount
- Available in brass or nickel
- Three E26 medium-base bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 20.1Â in (50 cm) |
| Fixture Height | 11.2Â in (28.5 cm) |
| Shade | 6.7Â in (17 cm) |
| Canopy Width | 5.1Â in (13 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black+Brass/Nickel |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























