


















Modern 7-light Hammered Glass Globe Tier Sputnik Chandelier
Seven Lights • Tiered Sputnik Design • Clear Water Glass • Bubble Style • Matte Black Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Our glass globe chandelier combines mid-century modern charm with contemporary appeal. Blending classic Sputnik inspiration with a streamlined linear profile, this 7-light round chandelier features slender arms extending to support clear water glass spheres. The globes create a captivating bubble effect, while their hammered texture adds depth and softens the light into a mesmerizing, ripple-like glow. Delivering both style and function, this tiered bubble chandelier beautifully enhances dining rooms, entryways, living spaces, kitchen islands, bedrooms, bathrooms, and foyer areas.
Details
- Modern Mid-Century Globe Chandelier
- 7-Light Water Glass Bubble Chandelier
- Linear Tiered Sputnik Light Fixture
- Transparent Hammered Glass Spheres
- Matte Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 25.6 in (65 cm) |
| Fixture Height | 11.4 in (29 cm) |
| Maximum Overall Height | 74.8 in (190 cm) |
| Minimum Overall Height | 21.1 in (51 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 5.9 in (15 cm)Â |
| Light Arm Length | 4.7 in (12 cm) * 6 + 1.6 in (4cm) |
| Pole Length | 5.9 in + 7.9 in + 11.8 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30 cm * 4)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 7 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $188.69
-70%$188.69
$56.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Seven Lights • Tiered Sputnik Design • Clear Water Glass • Bubble Style • Matte Black Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Our glass globe chandelier combines mid-century modern charm with contemporary appeal. Blending classic Sputnik inspiration with a streamlined linear profile, this 7-light round chandelier features slender arms extending to support clear water glass spheres. The globes create a captivating bubble effect, while their hammered texture adds depth and softens the light into a mesmerizing, ripple-like glow. Delivering both style and function, this tiered bubble chandelier beautifully enhances dining rooms, entryways, living spaces, kitchen islands, bedrooms, bathrooms, and foyer areas.
Details
- Modern Mid-Century Globe Chandelier
- 7-Light Water Glass Bubble Chandelier
- Linear Tiered Sputnik Light Fixture
- Transparent Hammered Glass Spheres
- Matte Black Finish
- Height-Adjustable Hanging Pole
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 25.6 in (65 cm) |
| Fixture Height | 11.4 in (29 cm) |
| Maximum Overall Height | 74.8 in (190 cm) |
| Minimum Overall Height | 21.1 in (51 cm) - included one 5.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 5.9 in (15 cm)Â |
| Light Arm Length | 4.7 in (12 cm) * 6 + 1.6 in (4cm) |
| Pole Length | 5.9 in + 7.9 in + 11.8 in * 4 (15 cm + 20 cm + 30 cm * 4)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 7 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























