

















Modern Black Brass Clear Glass Square Cage Semi Flush Mount
Four Lights • Clear Glass Shade • Square Cage • Matte Black + Aged Brass • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Introducing our 4-light glass semi-flush mount ceiling light—where contemporary simplicity meets farmhouse sophistication. Two matte black rectangular frames form an intersecting design, adorning with four matching clear glass panels that create a minimalist yet edgy square cage. The open design and transparent glass allow four E26 medium-base bulbs (not included) to cast a bright, unobstructed glow, illuminating your space with elegance. Aged brass sockets and base add a pop of color and refinement, enhancing the light's overall appeal. Perfect for elevating any room—whether it’s a kitchen island, entryway, hallway, dining room, bedroom, bathroom, foyer, office, or living area—this 4-light square cage ceiling light combines both style and practicality.
Details
- Contemporary Minimalist 4-Light Cage Ceiling Light
- Modern Farmhouse Square Lantern Semi Flush Mount
- Low-Profile Design
- Transparent Glass Shade
- Matte Black + Aged BrassÂ
- E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 16.5 in (42 cm) |
| Fixture Height | 8.6 in (22 cm) |
| Fixture Depth | 16.5 in (42 cm) |
| Rod Length | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Aged Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $125.89
-70%$125.89
$37.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Clear Glass Shade • Square Cage • Matte Black + Aged Brass • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Introducing our 4-light glass semi-flush mount ceiling light—where contemporary simplicity meets farmhouse sophistication. Two matte black rectangular frames form an intersecting design, adorning with four matching clear glass panels that create a minimalist yet edgy square cage. The open design and transparent glass allow four E26 medium-base bulbs (not included) to cast a bright, unobstructed glow, illuminating your space with elegance. Aged brass sockets and base add a pop of color and refinement, enhancing the light's overall appeal. Perfect for elevating any room—whether it’s a kitchen island, entryway, hallway, dining room, bedroom, bathroom, foyer, office, or living area—this 4-light square cage ceiling light combines both style and practicality.
Details
- Contemporary Minimalist 4-Light Cage Ceiling Light
- Modern Farmhouse Square Lantern Semi Flush Mount
- Low-Profile Design
- Transparent Glass Shade
- Matte Black + Aged BrassÂ
- E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 16.5 in (42 cm) |
| Fixture Height | 8.6 in (22 cm) |
| Fixture Depth | 16.5 in (42 cm) |
| Rod Length | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black + Aged Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























