

















Modern Cluster Glass Globe Bubble Chandelier
Bubble Design • Clear Glass Shades • Chrome+ White/Black • LED G125 Bulbs • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
As a perfect pick for creating a visual focal point while brightening up your space, this glass globe bubble chandelier showcases a bunch of transparent balloons floating in the space airily. A sturdy metal rod with several arms that support a cluster of spherical glass shades downwards showcases from the cluster chandelier. Six 6W LED G125 bulb offer a boost of brightness while adding fantasy ambiance. As a source of light and inspiration for your daily life, this glass bubble chandelier is a gorgeous addition to the living room, dining room, bedroom, and entryway.Â
Details
- Modern Mid-Century Cluster Globe Chandelier
- 6-Light Contemporary Bubble Chandelier
- Height-Adjustable Hanging Cord
- Polished Chrome Finish
- Color Options: Black or White
- Included 6W LED G125 Bulbs Â
- Compatible with a Sloped Ceiling
-
Love This Look? Browse More from the Collection
Dimensions
| Fixture Width | 24.8 in (63 cm)Â |
| Fixture Height | 24.8 in (63 cm) |
| Glass Globe | 5.85Â in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm)Â |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Chrome and White/Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Number of Globes | 20 |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included |
Yes (LED G125 bulb) |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 6W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $289.99
-70%$289.99
$87.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bubble Design • Clear Glass Shades • Chrome+ White/Black • LED G125 Bulbs • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
As a perfect pick for creating a visual focal point while brightening up your space, this glass globe bubble chandelier showcases a bunch of transparent balloons floating in the space airily. A sturdy metal rod with several arms that support a cluster of spherical glass shades downwards showcases from the cluster chandelier. Six 6W LED G125 bulb offer a boost of brightness while adding fantasy ambiance. As a source of light and inspiration for your daily life, this glass bubble chandelier is a gorgeous addition to the living room, dining room, bedroom, and entryway.Â
Details
- Modern Mid-Century Cluster Globe Chandelier
- 6-Light Contemporary Bubble Chandelier
- Height-Adjustable Hanging Cord
- Polished Chrome Finish
- Color Options: Black or White
- Included 6W LED G125 Bulbs Â
- Compatible with a Sloped Ceiling
-
Love This Look? Browse More from the Collection
Dimensions
| Fixture Width | 24.8 in (63 cm)Â |
| Fixture Height | 24.8 in (63 cm) |
| Glass Globe | 5.85Â in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm)Â |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Chrome and White/Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Number of Globes | 20 |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included |
Yes (LED G125 bulb) |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 6W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























