
















Modern Cluster Ribbed Glass Globe Bubble Chandelier
Six Lights • Ribbed Glass Globes • Bubble Design • Gold + Black/White Finish • Dimmable • E26-base LED G125 Bulbs • Hardwired • UL Listed
Description
This cluster glass globe chandelier is an artistic treat that unlocks a world of sophistication. Featuring 20 exquisite swirled ribbed glass globes and six dimmable LED G125 bulbs gathered on six metal arms, this bubble chandelier resembles a bouquet of flowers in full bloom. When turned on, the light flows through the swirled glass globes, creating an elegant and alluring ambiance. Add a visually stunning enhancement to living rooms, dining rooms, bedrooms, foyers, bathrooms, and entryways with this modern cluster ribbed glass globe bubble chandelier.
Details
- Mid-Century Modern 6-Light Bubble Chandelier
- Cluster Glass Globe DesignÂ
- Twenty Swirled Ribbed Glass Globes
- Six Dimmable LED G125 Bulbs (included)
- Compatible with a Dimmer Switch(Excluded)
- Can be Installed on a Sloped Ceiling
-
Love This Look? Browse More from the Collection
Dimensions
| Fixture Width | 24.8 in (63 cm)Â |
| Fixture Height | 24.8 in (63 cm) |
| Globe Width | 5.85 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12Â cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm)Â |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Gold + White/Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Number of Globes | 20 |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included |
Yes (LED G125 bulb) |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 6W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $269.99
-70%$269.99
$81.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Ribbed Glass Globes • Bubble Design • Gold + Black/White Finish • Dimmable • E26-base LED G125 Bulbs • Hardwired • UL Listed
Description
This cluster glass globe chandelier is an artistic treat that unlocks a world of sophistication. Featuring 20 exquisite swirled ribbed glass globes and six dimmable LED G125 bulbs gathered on six metal arms, this bubble chandelier resembles a bouquet of flowers in full bloom. When turned on, the light flows through the swirled glass globes, creating an elegant and alluring ambiance. Add a visually stunning enhancement to living rooms, dining rooms, bedrooms, foyers, bathrooms, and entryways with this modern cluster ribbed glass globe bubble chandelier.
Details
- Mid-Century Modern 6-Light Bubble Chandelier
- Cluster Glass Globe DesignÂ
- Twenty Swirled Ribbed Glass Globes
- Six Dimmable LED G125 Bulbs (included)
- Compatible with a Dimmer Switch(Excluded)
- Can be Installed on a Sloped Ceiling
-
Love This Look? Browse More from the Collection
Dimensions
| Fixture Width | 24.8 in (63 cm)Â |
| Fixture Height | 24.8 in (63 cm) |
| Globe Width | 5.85 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12Â cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm)Â |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Gold + White/Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Number of Globes | 20 |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included |
Yes (LED G125 bulb) |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 6W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























