













Modern LED Iron Mesh Circular Flush Mount Light
Iron Made • Circular Mesh • Matte Black/White + Spray Gold • Included LED • 3000K/6000K • 38W • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elevate the ambiance of your living space, dining room, kitchen island, bedroom, bathroom, or entryway with this stylish contemporary LED ceiling light. Boasting a sleek 2-layer design, this LED round flush mount light showcases a 19.7" iron circular layer finished in matte black/white, ingeniously enclosing an inner gold circle metal slat mesh that infuses a subtle touch of luxury. The energy-efficient LEDs softly illuminate the fixture from within, producing a captivating interplay with the gold mesh. Embrace a fusion of high-end minimalism and modern fashion by incorporating this LED 2-layer circle flush mount ceiling light into your decor scheme.
Details
- Contemporary 2-layer round flush mount
- Low-Profile circle ceiling light
- Matte black/white outer iron layer
- Gold inner circular mesh
- Included LEDs, 38W
- Available in 3000K or 6000K color temperature
- Not compatible with a dimmer switch
- Sloped ceiling adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black/White + Spray Gold |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K/6000K |
| Wattage | 38W |
| Lumen | 2660 Lm |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Iron Made • Circular Mesh • Matte Black/White + Spray Gold • Included LED • 3000K/6000K • 38W • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Elevate the ambiance of your living space, dining room, kitchen island, bedroom, bathroom, or entryway with this stylish contemporary LED ceiling light. Boasting a sleek 2-layer design, this LED round flush mount light showcases a 19.7" iron circular layer finished in matte black/white, ingeniously enclosing an inner gold circle metal slat mesh that infuses a subtle touch of luxury. The energy-efficient LEDs softly illuminate the fixture from within, producing a captivating interplay with the gold mesh. Embrace a fusion of high-end minimalism and modern fashion by incorporating this LED 2-layer circle flush mount ceiling light into your decor scheme.
Details
- Contemporary 2-layer round flush mount
- Low-Profile circle ceiling light
- Matte black/white outer iron layer
- Gold inner circular mesh
- Included LEDs, 38W
- Available in 3000K or 6000K color temperature
- Not compatible with a dimmer switch
- Sloped ceiling adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 19.7 in (50 cm) |
| Fixture Height | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Matte Black/White + Spray Gold |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K/6000K |
| Wattage | 38W |
| Lumen | 2660 Lm |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























