








Morning Glory Glass Bloom Sunburst Semi Flush Chandelier
Four Lights • Morning Glory Inspiration • Sunburst Design • Plated Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring the everlasting charm of French spring romance to your home all year round with our bloom semi flush chandelier. Combining the boldness of a sunburst design with delicate floral accents, this Sputnik light fixture boasts an array of elegant clear glass blossoms inspired by lovely morning glory. Accentuated by a plated brass finish framework, this 4-light semi flush mount showcases four E12 candelabra bulbs (not included) nestled among the glass decorations, offering stylish illumination. Perfectly suited for a dining room, kitchen island, entryway, living room, bedroom, bathroom, or lounge, this glam sunburst ceiling light effortlessly enhances any space with its timeless allure.
Details
- 6-Light Sputnik Semi Flush Chandelier
- French Luxury Sunburst Ceiling Light
- Bloom Glass Dandelion Semi Flush Mount
- Morning Glory Inspiration
- Transparent Glass Flower Decoration
- Polished Brass Finish
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 22.8 in (58 cm) |
| Fixture Height | 20.4 in (52 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $165.89
-70%$165.89
$49.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Morning Glory Inspiration • Sunburst Design • Plated Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring the everlasting charm of French spring romance to your home all year round with our bloom semi flush chandelier. Combining the boldness of a sunburst design with delicate floral accents, this Sputnik light fixture boasts an array of elegant clear glass blossoms inspired by lovely morning glory. Accentuated by a plated brass finish framework, this 4-light semi flush mount showcases four E12 candelabra bulbs (not included) nestled among the glass decorations, offering stylish illumination. Perfectly suited for a dining room, kitchen island, entryway, living room, bedroom, bathroom, or lounge, this glam sunburst ceiling light effortlessly enhances any space with its timeless allure.
Details
- 6-Light Sputnik Semi Flush Chandelier
- French Luxury Sunburst Ceiling Light
- Bloom Glass Dandelion Semi Flush Mount
- Morning Glory Inspiration
- Transparent Glass Flower Decoration
- Polished Brass Finish
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 22.8 in (58 cm) |
| Fixture Height | 20.4 in (52 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























