












Nordic Black White Dimmable LED Round Semi Flush Mount
Minimalist Style • Low Profile • Matte Black Finish • Frosted Acrylic Shade • Dimmable LED • 3000K • 17 Wattages • 1020 Lumens • Low Profile • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Featuring a matte black minimalism round silhouette, this LED semi-flush mount boast a Scandinavian elegance with subtle vintage charm. A milky white acrylic shade gently filters the light, casting a warm 3000K glow that feels calm, inviting, and never harsh. The integrated 17W LED delivers 1020 lumens with CRI 80 for efficient, even illumination and smooth triac dimming on 110V systems when paired with a compatible dimmer switch. Suitable to both modern and traditional interiors, this dimmable LED round ceiling light is ideal for bedrooms, dining areas, living rooms, nurseries, entryways, walk-in closets, and cozy hallways where warmth and quiet charm matter.
Details
- Modern Minimalist Round Semi Flush Mount
- Functional Dimmable LED Ceiling Light Fixture
- Low-Profile Design
- Matte Black Round Light Body for Sleek Elegance
- Frosted White Acrylic Diffuser for Cozy Glow
- Included High-Efficient LED Bulbs, 17 Wattages
- Brightness: 1020 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 8.7 in (22 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Acrylic |
| Finish | Black |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 17W |
| Lumens | 1020 Lumens |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $139.89
-70%$139.89
$41.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Minimalist Style • Low Profile • Matte Black Finish • Frosted Acrylic Shade • Dimmable LED • 3000K • 17 Wattages • 1020 Lumens • Low Profile • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Featuring a matte black minimalism round silhouette, this LED semi-flush mount boast a Scandinavian elegance with subtle vintage charm. A milky white acrylic shade gently filters the light, casting a warm 3000K glow that feels calm, inviting, and never harsh. The integrated 17W LED delivers 1020 lumens with CRI 80 for efficient, even illumination and smooth triac dimming on 110V systems when paired with a compatible dimmer switch. Suitable to both modern and traditional interiors, this dimmable LED round ceiling light is ideal for bedrooms, dining areas, living rooms, nurseries, entryways, walk-in closets, and cozy hallways where warmth and quiet charm matter.
Details
- Modern Minimalist Round Semi Flush Mount
- Functional Dimmable LED Ceiling Light Fixture
- Low-Profile Design
- Matte Black Round Light Body for Sleek Elegance
- Frosted White Acrylic Diffuser for Cozy Glow
- Included High-Efficient LED Bulbs, 17 Wattages
- Brightness: 1020 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 8.7 in (22 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Acrylic |
| Finish | Black |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 17W |
| Lumens | 1020 Lumens |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























