











(OpenBox) 1-Light Creamy Ceramic Shade Semi Flush Mount
One Light • Glossy Cream Ceramic Shade • Brass Finish • E26-base Medium Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This semi flush mount ceiling light radiates an aura of sophistication and grace. Crafted of glossy creamy ceramic, this 1-light ceiling light is outfitted with one E26-base bulb (not included) and features an alluring saucer-like shade adorned with an elaborate pleated detail, like a delicate plate of dessert. Elegant and luxurious, this beautiful ceramic shade semi flush mount light is coated in antique brass finish, creating a chic mid-century vibe perfect for entryways, dining rooms, bathrooms, bedrooms, and living areas.
Details
- Mid-Century Modern Semi Flush Mount
- 1-Light Design Brass Ceiling Light
- Glossy Creamy Ceramic Shade
- E26-Base Medium Bulb (Excluded)
- Dimmable with a Dimmer Setting
- Easy to Install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Fixture Height | 2.8 in (7 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (11.8 cm) |
| Lampshade | 11.8 * 2 in (30 * 5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Ceramic |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium Standard |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $56.99
-70%$56.99
$17.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Glossy Cream Ceramic Shade • Brass Finish • E26-base Medium Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This semi flush mount ceiling light radiates an aura of sophistication and grace. Crafted of glossy creamy ceramic, this 1-light ceiling light is outfitted with one E26-base bulb (not included) and features an alluring saucer-like shade adorned with an elaborate pleated detail, like a delicate plate of dessert. Elegant and luxurious, this beautiful ceramic shade semi flush mount light is coated in antique brass finish, creating a chic mid-century vibe perfect for entryways, dining rooms, bathrooms, bedrooms, and living areas.
Details
- Mid-Century Modern Semi Flush Mount
- 1-Light Design Brass Ceiling Light
- Glossy Creamy Ceramic Shade
- E26-Base Medium Bulb (Excluded)
- Dimmable with a Dimmer Setting
- Easy to Install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Fixture Height | 2.8 in (7 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (11.8 cm) |
| Lampshade | 11.8 * 2 in (30 * 5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Ceramic |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium Standard |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























