













(OpenBox) 1-Light Opal Glass Sphere Semi-Flush Mount
One Light • Frosted Glass • Globe Shade • Brass/Black Finish • E26 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Chic elegance and clever balance come to mind at first glance of this 1-light glass globe ceiling light. Crafted of durable metal, a streamlined dome-shaped frame holds an opal glass globe to create a dimensional look. The brass finish adds a mid century royal touch to this sphere semi-flush mount ceiling light while the black finish offers a traditional manor sense. We love to mount this opal glass sphere semi-flush mount lighting in the bedroom, entryway, kitchen, bathroom, or living areas for ambient lighting.
Details
- Single glass globe ceiling light
- Frosted glass sphere shade
- Available in brass or black finish
- E26 medium-base bulb (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 8.6 in (22 cm) |
| Fixture Height | 9.4 in (24 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 ccm) |
| Pole Length | 5.9 in (15 ccm) |
| Chain Length | 39.4 in (100 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Glass + Metal |
| Finish | Brass/Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $65.26
-70%$65.26
$19.58Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Frosted Glass • Globe Shade • Brass/Black Finish • E26 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Chic elegance and clever balance come to mind at first glance of this 1-light glass globe ceiling light. Crafted of durable metal, a streamlined dome-shaped frame holds an opal glass globe to create a dimensional look. The brass finish adds a mid century royal touch to this sphere semi-flush mount ceiling light while the black finish offers a traditional manor sense. We love to mount this opal glass sphere semi-flush mount lighting in the bedroom, entryway, kitchen, bathroom, or living areas for ambient lighting.
Details
- Single glass globe ceiling light
- Frosted glass sphere shade
- Available in brass or black finish
- E26 medium-base bulb (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Easy to install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 8.6 in (22 cm) |
| Fixture Height | 9.4 in (24 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 ccm) |
| Pole Length | 5.9 in (15 ccm) |
| Chain Length | 39.4 in (100 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Glass + Metal |
| Finish | Brass/Black |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















