


























(OpenBox) 4-Light Bloom Crystal Leaf Semi Flush Mount Light
Four Lights • Faceted Crystal Enhancements • Blossom Design • Brushed Brass/Polished Chrome • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Exquisitely crafted and intricately designed, this luxurious crystal ceiling light brings a touch of sparkle and sophisticated allure to any space, whether it's your entryway, dining area, bathroom, bedroom, or foyer. The branch-like frame is adorned with dazzling cut crystals, evoking the image of a blooming crystal flower. Equipped with four G9 bulbs (not included) and available in either a brushed brass or polished chrome finish, this crystal semi-flush mount light emits a radiant glow that will surely enhance the character and beauty of any room.
Details
- 4-Light Crystal Floral Semi Flush Mount
- Glam Bloom Style Ceiling Light
- Faceted Crystal Enhancements
- Available in Brushed Brass or Polished Chrome
- G9 bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Height | 8.3 in (21 cm) |
| Canopy Width | 6.3 in (16 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Brushed Brass/Polished Chrome |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $139.99
-70%$139.99
$42.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Faceted Crystal Enhancements • Blossom Design • Brushed Brass/Polished Chrome • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Exquisitely crafted and intricately designed, this luxurious crystal ceiling light brings a touch of sparkle and sophisticated allure to any space, whether it's your entryway, dining area, bathroom, bedroom, or foyer. The branch-like frame is adorned with dazzling cut crystals, evoking the image of a blooming crystal flower. Equipped with four G9 bulbs (not included) and available in either a brushed brass or polished chrome finish, this crystal semi-flush mount light emits a radiant glow that will surely enhance the character and beauty of any room.
Details
- 4-Light Crystal Floral Semi Flush Mount
- Glam Bloom Style Ceiling Light
- Faceted Crystal Enhancements
- Available in Brushed Brass or Polished Chrome
- G9 bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 21.3 in (54 cm) |
| Fixture Height | 8.3 in (21 cm) |
| Canopy Width | 6.3 in (16 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Brushed Brass/Polished Chrome |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























