




















(OpenBox) 4-Light Opal Glass Globe Sputnik Semi Flush Chandelier
Four Lights • Sputnik Design • Milky White Glass • Bubble Style • Brass/Black Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Meticulously crafted, this sputnik light fixture offers versatile functionality as both a semi flush mount ceiling light and a pendant light. Available in brushed brass or matte black, it features a sleek design with four arms, each supporting captivating milky glass balls. Compatible with E26-base bulbs (bulbs not provided), the enchanting frosted white globes emit a tranquil glow, imparting an elegant, bubble-like ambiance. Ideal for infusing mid-century modern charm into your living room, dining area, bedroom, foyer, entryway, or lounge, this glass globe semi flush chandelier is sure to elevate any space.
Details
- Mid-Century Bubble Ceiling Light
- 4-Light Sputnik Light Fixture
- Milky White Glass Globes
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Available Finishes: Brass and Black
- Flexible Mounting Options: Semi Flush or Pendant Light
- E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)Â
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 24.4 in (62 cm)Â |
| Fixture Height |
17.3 in (44 cm)Â |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 11.8+15.7+19.7 in (30+40+50 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass/Matte Black |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Sputnik Design • Milky White Glass • Bubble Style • Brass/Black Finish • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Meticulously crafted, this sputnik light fixture offers versatile functionality as both a semi flush mount ceiling light and a pendant light. Available in brushed brass or matte black, it features a sleek design with four arms, each supporting captivating milky glass balls. Compatible with E26-base bulbs (bulbs not provided), the enchanting frosted white globes emit a tranquil glow, imparting an elegant, bubble-like ambiance. Ideal for infusing mid-century modern charm into your living room, dining area, bedroom, foyer, entryway, or lounge, this glass globe semi flush chandelier is sure to elevate any space.
Details
- Mid-Century Bubble Ceiling Light
- 4-Light Sputnik Light Fixture
- Milky White Glass Globes
- Height-Adjustable Hanging Pole
- Available Finishes: Brass and Black
- Flexible Mounting Options: Semi Flush or Pendant Light
- E26 Medium-Base Bulbs (Not Included)Â
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 24.4 in (62 cm)Â |
| Fixture Height |
17.3 in (44 cm)Â |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 11.8+15.7+19.7 in (30+40+50 cm) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass/Matte Black |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























