





























(OpenBox) Dimmable 2-Light Long Strip Linear LED Flush Mount
Two Lights • Linear Design • Modern Minimalist • Matte Black • Dimmable • 20W/26W LED • 3000K/6000K • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Enhance your bathroom and makeup area with this minimalist 2-light LED vanity light. Featuring two long, slender rectangles mounted on a round backplate, this linear flush mount offers built-in LED lighting that is both bright and energy-efficient, making it perfect for your spaces. Versatile in its installation, this LED ceiling light can be mounted vertically, horizontally, or even as a wall light, fitting seamlessly into office hallways, corridors, entryways, bedside areas, or any living space. Enjoy adjustable lighting when paired with a dimmer switch (not included).
Details
- Minimalist Modern LED Wall Sconce
- 2-Light Dimmable LED Vanity Light
- Matte Black Finish Flush Mount
- Available in 3000K or 6000K Color Temperature
- Available in Two Sizes
- 20W/26W Included LED
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Can be Installed as a Ceiling Light
- Can be Installed Vertically or Horizontally
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Length | 35.4 in (90 cm)/47.2 in (120 cm) |
| Fixture Width | 4.7 in (12 cm) |
| Backplate Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K/6000K |
| Wattage | 20/26 W |
| Lumens | 1400/1820 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $59.89
-70%$59.89
$17.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two Lights • Linear Design • Modern Minimalist • Matte Black • Dimmable • 20W/26W LED • 3000K/6000K • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Enhance your bathroom and makeup area with this minimalist 2-light LED vanity light. Featuring two long, slender rectangles mounted on a round backplate, this linear flush mount offers built-in LED lighting that is both bright and energy-efficient, making it perfect for your spaces. Versatile in its installation, this LED ceiling light can be mounted vertically, horizontally, or even as a wall light, fitting seamlessly into office hallways, corridors, entryways, bedside areas, or any living space. Enjoy adjustable lighting when paired with a dimmer switch (not included).
Details
- Minimalist Modern LED Wall Sconce
- 2-Light Dimmable LED Vanity Light
- Matte Black Finish Flush Mount
- Available in 3000K or 6000K Color Temperature
- Available in Two Sizes
- 20W/26W Included LED
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Can be Installed as a Ceiling Light
- Can be Installed Vertically or Horizontally
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Length | 35.4 in (90 cm)/47.2 in (120 cm) |
| Fixture Width | 4.7 in (12 cm) |
| Backplate Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K/6000K |
| Wattage | 20/26 W |
| Lumens | 1400/1820 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























