

































(OpenBox) Luxury Bloom Dandelion Crystal Semi Flush Mount
Five Lights • Blossom Dandelion Design • Firework Style • Crystal Accents • Brass/Nickel Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Details
- Modern Mid-Century 5-Light Sunburst Ceiling Light
- Glam Crystal Firework Semi Flush Chandelier
- Dazzling Faceted Crystal Embellishments
- Finish Options: Brass or Chrome
- G9 Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
- Explore the Pendant from the Same Collection Here
Dimensions
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Fixture Height | 2.8 in (7 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Brass/Chrome Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $95.00
-70%$95.00
$28.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Blossom Dandelion Design • Firework Style • Crystal Accents • Brass/Nickel Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Details
- Modern Mid-Century 5-Light Sunburst Ceiling Light
- Glam Crystal Firework Semi Flush Chandelier
- Dazzling Faceted Crystal Embellishments
- Finish Options: Brass or Chrome
- G9 Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
- Explore the Pendant from the Same Collection Here
Dimensions
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Fixture Height | 2.8 in (7 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Brass/Chrome Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























