













(OpenBox) Mid-Century Modern White Flush Mount Light
One/Three Lights • White Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE ListedÂ
Description
A unique mix of modern fashion and mid-century glamorous elements, this mid-century modern white flush mount lighting is sure to grab glances as it brightens up your arrangement. The white silk over the geometric frame comes in a draped, scalloped shape that resembles a lovely flower or an antique umbrella. Within, accommodating E26/E27 medium-base bulb (not included), this geometric flush mount light is sure to cast a soft and warm glow through the white shade to cover your room. Better yet, the low-profile design makes this mid-century modern white flush mount lighting occupy less space for installation. Whether welcoming guests at the front door, highlighting your interior in the living room, or offering a romantic atmosphere for the bedroom, this mid-century modern ceiling light is a perfect option for every occasion.
Details
- Mid-century modern ceiling light
- Oriental accented white flush mount light
- E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Small - 15in | 15.75 in * 8.66 in (40 * 22 cm) |
| Medium - 23in | 23.62" in * 10.62 in (60 * 27 cm) |
| Canopy Width | 7.87/11.81 in (20/30 cm) |
Specifications
| Primary Material | Silk |
| Finish | White Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1/3 |
| Wattage Per Bulb | 40WÂ |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One/Three Lights • White Finish • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE ListedÂ
Description
A unique mix of modern fashion and mid-century glamorous elements, this mid-century modern white flush mount lighting is sure to grab glances as it brightens up your arrangement. The white silk over the geometric frame comes in a draped, scalloped shape that resembles a lovely flower or an antique umbrella. Within, accommodating E26/E27 medium-base bulb (not included), this geometric flush mount light is sure to cast a soft and warm glow through the white shade to cover your room. Better yet, the low-profile design makes this mid-century modern white flush mount lighting occupy less space for installation. Whether welcoming guests at the front door, highlighting your interior in the living room, or offering a romantic atmosphere for the bedroom, this mid-century modern ceiling light is a perfect option for every occasion.
Details
- Mid-century modern ceiling light
- Oriental accented white flush mount light
- E26/E27 medium-base bulbs (not included)
- Compatible with a sloped ceiling
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Small - 15in | 15.75 in * 8.66 in (40 * 22 cm) |
| Medium - 23in | 23.62" in * 10.62 in (60 * 27 cm) |
| Canopy Width | 7.87/11.81 in (20/30 cm) |
Specifications
| Primary Material | Silk |
| Finish | White Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1/3 |
| Wattage Per Bulb | 40WÂ |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























