











(OpenBox) Modern Farmhouse Drum Glass Semi Flush Mount
Three Lights • Drum Shade • Clear Glass • Black + Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Add depth and retro-inspired charm to your home decor with this lantern flush mount ceiling light. This round ceiling light features a sleek drum-shaped clear glass shade guarding a brass 3-light socket accommodating three E12 candelabra bulbs (excluded). The matte-black finished frame and details offers a modern interpretation of a classic urban-industrial style. This modern farmhouse drum glass semi flush mount is a popular pick to illuminate an entryway, kitchen, bedroom, laundry, or living space.
Details
- 3-light round ceiling light
- Clear glass semi flush mount
- Black + brass finish
- E12 candelabra bulb (excluded)
- Not compatible with a sloped ceiling
- Easy to install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Height | 9.8Â in (25 cm) |
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 5Â in (12.8 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black + Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $81.99
-70%$81.99
$24.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Drum Shade • Clear Glass • Black + Brass • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Add depth and retro-inspired charm to your home decor with this lantern flush mount ceiling light. This round ceiling light features a sleek drum-shaped clear glass shade guarding a brass 3-light socket accommodating three E12 candelabra bulbs (excluded). The matte-black finished frame and details offers a modern interpretation of a classic urban-industrial style. This modern farmhouse drum glass semi flush mount is a popular pick to illuminate an entryway, kitchen, bedroom, laundry, or living space.
Details
- 3-light round ceiling light
- Clear glass semi flush mount
- Black + brass finish
- E12 candelabra bulb (excluded)
- Not compatible with a sloped ceiling
- Easy to install
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Height | 9.8Â in (25 cm) |
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 5Â in (12.8 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black + Brass |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























