



















(OpenBox) Natural Wood Long Oval Dimmable LED Flush Mount
Oblong Design • Natural Wood • Dimmable LED • 3000K-6000K • 36W/42W • Hardwired • UL Listed
Description
Boasting its versatile functionality and distinctive streamlined, low-profile design, this flush mount LED light excels in various spaces such as the living room, bedroom, kitchen, study, foyer, and office, effectively conserving valuable space. Sporting a sleek oblong shape, this flush mount ceiling light is constructed with a natural wood shade, adding a touch of modern farmhouse elegance that complements any style of decor. Equipped with energy-efficient LED technology, frosted acrylic diffuser, and dimmable capabilities, this wood flush mount light delivers comfortable and customizable illumination.
*Please note that the remote control version is not compatible with a dimmer switch. To maintain specific lighting conditions, you must use the provided remote control. Using a general wall switch will cycle the light from warm to daylight and from dark to bright. For safety reasons, we recommend installing a wall switch to prevent electric leakage.
Details
- Minimalist LED flush mount light
- Farmhouse linear ceiling light
- Dimmable LED light fixture
- Genuine wood grain shade
- Frosted white acrylic diffuser
- Integrated 36W/42W LED bulbs included
- Choose between 3000K warm white or 3000K-6000K adjustable color temperature
- 3000K version: Dimmer switch compatibility (not included)
- 3000K-6000K version: Includes remote control for convenience
- Suitable for sloped ceilings
- Simple installation process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Length | 37.4 in (95 cm) |
| Fixture Width | 5.5 in (14 cm) |
| Fixture Height | 2.0 in (5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood, Acrylic |
| Finish | Natural Wood |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Frosted acrylic diffuser |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K/3000K-6000K |
| Wattage | 36W/42W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $85.99
-70%$85.99
$25.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oblong Design • Natural Wood • Dimmable LED • 3000K-6000K • 36W/42W • Hardwired • UL Listed
Description
Boasting its versatile functionality and distinctive streamlined, low-profile design, this flush mount LED light excels in various spaces such as the living room, bedroom, kitchen, study, foyer, and office, effectively conserving valuable space. Sporting a sleek oblong shape, this flush mount ceiling light is constructed with a natural wood shade, adding a touch of modern farmhouse elegance that complements any style of decor. Equipped with energy-efficient LED technology, frosted acrylic diffuser, and dimmable capabilities, this wood flush mount light delivers comfortable and customizable illumination.
*Please note that the remote control version is not compatible with a dimmer switch. To maintain specific lighting conditions, you must use the provided remote control. Using a general wall switch will cycle the light from warm to daylight and from dark to bright. For safety reasons, we recommend installing a wall switch to prevent electric leakage.
Details
- Minimalist LED flush mount light
- Farmhouse linear ceiling light
- Dimmable LED light fixture
- Genuine wood grain shade
- Frosted white acrylic diffuser
- Integrated 36W/42W LED bulbs included
- Choose between 3000K warm white or 3000K-6000K adjustable color temperature
- 3000K version: Dimmer switch compatibility (not included)
- 3000K-6000K version: Includes remote control for convenience
- Suitable for sloped ceilings
- Simple installation process
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Length | 37.4 in (95 cm) |
| Fixture Width | 5.5 in (14 cm) |
| Fixture Height | 2.0 in (5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood, Acrylic |
| Finish | Natural Wood |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Frosted acrylic diffuser |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K/3000K-6000K |
| Wattage | 36W/42W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























