



















(OpenBox) Rectangle LED Flush Mount Light
Rectangular Shape • Wood Elements • Grey/White/Black Finish • Integrated LED Module • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
If you need bright task lighting for your low ceiling space, a large LED flush mount light is a popular option. Our rectangle ceiling light flaunts its high-efficient integrated LED module perfect to brighten up your kitchen, bedroom, living room, and study. Two wooden right-angle frames at the edges inject a touch of modern farmhouse accent. Better yet, this wood LED ceiling light is compatible with those sloped ceilings. Enjoy both function and style from this rectangle LED flush mount light.
Detail
- Large rectangle ceiling light
- Low profile LED flush mount light
- High-performance integrated LED module
- Dimmable with the included remote control
- Available in grey, white, or black finish
- Not compatible with a dimmer switch
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 24.41Â in (62 cm)Â |
| Fixture Length | 34.65 in (88 cm) |
| Fixture Height | 1.97 in (5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Grey/White/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Frosted acrylic diffuser |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000k-6000k |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $115.99
-70%$115.99
$34.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rectangular Shape • Wood Elements • Grey/White/Black Finish • Integrated LED Module • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
If you need bright task lighting for your low ceiling space, a large LED flush mount light is a popular option. Our rectangle ceiling light flaunts its high-efficient integrated LED module perfect to brighten up your kitchen, bedroom, living room, and study. Two wooden right-angle frames at the edges inject a touch of modern farmhouse accent. Better yet, this wood LED ceiling light is compatible with those sloped ceilings. Enjoy both function and style from this rectangle LED flush mount light.
Detail
- Large rectangle ceiling light
- Low profile LED flush mount light
- High-performance integrated LED module
- Dimmable with the included remote control
- Available in grey, white, or black finish
- Not compatible with a dimmer switch
- Open Box Item: Final Sale, No Returns
Dimensions
| Fixture Width | 24.41Â in (62 cm)Â |
| Fixture Length | 34.65 in (88 cm) |
| Fixture Height | 1.97 in (5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Grey/White/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Frosted acrylic diffuser |
| Bulb Base | Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000k-6000k |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























