





















Pop Art Red Orange Hue Cluster Glass Globe Bubble Chandelier
Sixteen/Nineteen Lights • Cluster Globes Design • Bubble Style • Color Glass + Ribbed Glass • Nickel Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
This striking cluster glass globe chandelier combines bubble allure and modern elegance, creating a brand-new captivating centerpiece for any space. The clear red glass spheres take center stage in these cluster balls, radiating a vibrant brilliance with orange hue that immediately captures attention. Paired with clear, gray and opal white hue, this funky chandelier evokes a subtle touch of Morandi style, adding high-end sophistication. The ribbed glass adds depth and texture, enhancing visual interest when viewed from different angles. When illuminated, the light flows through these enchanting glass orbs, casting a warm and inviting glow that fills the room with a lively ambiance. Perfect for brightening up a dining room, kitchen island, entryway, living room, bathroom, bedroom, game room, or restaurant, this cluster glass bubble chandelier adds a burst of color and energy with a delightful mood to any interior.
Details
- Contemporary Cluster Glass Globe Chandelier
- Red Orange Hue Glass Bubble Chandelier
- Creative Pop Colorful Funky Chandelier
- A Mix of Red and Gray Hues with Clear Glossy and Ribbed Elements
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Nickel Finish
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Color Scheme of Globes
| Number of Lights | Clear Red | Ribbed Gray | Ribbed Red | White | Clear Ribbed |
| 16-Lt | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 |
| 19-Lt | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 |
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Globe Width | 4.72 in (12 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Cable Length | 78.74 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Glass, Metal |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 (Line voltage 110/220V) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 16/19 |
| Wattage Per Bulb | 5W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $268.69
-70%$268.69
$80.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sixteen/Nineteen Lights • Cluster Globes Design • Bubble Style • Color Glass + Ribbed Glass • Nickel Finish • G9 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
This striking cluster glass globe chandelier combines bubble allure and modern elegance, creating a brand-new captivating centerpiece for any space. The clear red glass spheres take center stage in these cluster balls, radiating a vibrant brilliance with orange hue that immediately captures attention. Paired with clear, gray and opal white hue, this funky chandelier evokes a subtle touch of Morandi style, adding high-end sophistication. The ribbed glass adds depth and texture, enhancing visual interest when viewed from different angles. When illuminated, the light flows through these enchanting glass orbs, casting a warm and inviting glow that fills the room with a lively ambiance. Perfect for brightening up a dining room, kitchen island, entryway, living room, bathroom, bedroom, game room, or restaurant, this cluster glass bubble chandelier adds a burst of color and energy with a delightful mood to any interior.
Details
- Contemporary Cluster Glass Globe Chandelier
- Red Orange Hue Glass Bubble Chandelier
- Creative Pop Colorful Funky Chandelier
- A Mix of Red and Gray Hues with Clear Glossy and Ribbed Elements
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Nickel Finish
- G9 Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Color Scheme of Globes
| Number of Lights | Clear Red | Ribbed Gray | Ribbed Red | White | Clear Ribbed |
| 16-Lt | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 |
| 19-Lt | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 |
Dimensions
| Fixture Width | 23.6 in (60 cm) |
| Globe Width | 4.72 in (12 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Cable Length | 78.74 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Glass, Metal |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | G9 (Line voltage 110/220V) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 16/19 |
| Wattage Per Bulb | 5W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























