














Prismatic Glass Dimmable LED 3-Light Cluster Round Pendant
Three lights • Round Design • Glass Globe Shades • Clear Faceted Glass •Integrated LED • 4000K • 20 Wattages • 1400 Limens • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- 3-Light Dimmable LED Glass Round Chandelier
- Modern Cluster Faceted Glass Globe Pendant Light
- Clear Prismatic Glass Shades
- Sanded Black + Aged Brass
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Included LED Bulbs, 20 Wattages
- Brightness, 1400 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Maximum Overall Height | 91.1 in (234 cm) |
| Minimum Overall Height | 30.7 in (78 cm) |
| Canopy Width | 7.9 in (20 cm)Â |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattages | 20W |
| Lumens | 1400 Lumens |
| Color Temperature | 3000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $175.89
-70%$175.89
$52.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three lights • Round Design • Glass Globe Shades • Clear Faceted Glass •Integrated LED • 4000K • 20 Wattages • 1400 Limens • Dimmable Feature • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- 3-Light Dimmable LED Glass Round Chandelier
- Modern Cluster Faceted Glass Globe Pendant Light
- Clear Prismatic Glass Shades
- Sanded Black + Aged Brass
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Included LED Bulbs, 20 Wattages
- Brightness, 1400 Lumens
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- 80+ CRI for Natural Color Rendering
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Maximum Overall Height | 91.1 in (234 cm) |
| Minimum Overall Height | 30.7 in (78 cm) |
| Canopy Width | 7.9 in (20 cm)Â |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black |
| Bulb Base | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Wattages | 20W |
| Lumens | 1400 Lumens |
| Color Temperature | 3000k |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























