











Grey Wood Grain Drum Cage Flush Mount Ceiling Light
Two Lights • Metal Cage • Faux Wood • Open Drum Frame • Grey Wood Grain Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Simply chic rustic, this round flush mount lighting is a beautiful addition to complement your modern farmhouse kitchen, living room, bedroom, entryway, laundry, or foyer. Crafted of durable metal, this cage ceiling light features an open drum frame in a grey wood grain finish full of barn and cottage touch. Accommodated two exposed E26 medium-base bulbs (not included), this farmhouse open drum flush mount light guarantees plenty of brightness.
Details
- Rustic 2-Light Faux Wood Cage Flush Mount
- Modern Farmhouse Round Drum Ceiling Light
- Open Drum Structure
- Durable Iron Cage
- Grey Wood Grain Finish for Weathered Elegance
- E26 Medium-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 4.9 in (12.5 cm) |
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm)Â |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Grey Wood Grain + Black |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $85.89
-70%$85.89
$25.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two Lights • Metal Cage • Faux Wood • Open Drum Frame • Grey Wood Grain Finish • E26 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Simply chic rustic, this round flush mount lighting is a beautiful addition to complement your modern farmhouse kitchen, living room, bedroom, entryway, laundry, or foyer. Crafted of durable metal, this cage ceiling light features an open drum frame in a grey wood grain finish full of barn and cottage touch. Accommodated two exposed E26 medium-base bulbs (not included), this farmhouse open drum flush mount light guarantees plenty of brightness.
Details
- Rustic 2-Light Faux Wood Cage Flush Mount
- Modern Farmhouse Round Drum Ceiling Light
- Open Drum Structure
- Durable Iron Cage
- Grey Wood Grain Finish for Weathered Elegance
- E26 Medium-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 4.9 in (12.5 cm) |
| Fixture Width | 11.8 in (30 cm)Â |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Grey Wood Grain + Black |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























