













Silver 5-Light Clear Glass Teardrop Linear Island Pendant
Five Lights • Clear Glass • Teardrop Shades • Linear Design • Silver Finish • G4 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This glass kitchen island linear pendant light brings a fresh, bubble-inspired design to the space, creating a sleek, minimalist elegance. Crafted of clear glass, five tear-shaped shades dangle from a wide round canopy, resembling crystallized raindrops cascading beautifully. Bright and direct lighting is achieved through G4 bulbs (not included), illuminating your space with a serene and beautiful radiance. The silver accents enhance the clean, refined aesthetic—ideal for modern and contemporary settings. This 5-light glass teardrop shade island chandelier is perfect for refining a dining table, kitchen island, long counter, bathroom, hall, or living room.
Details
- Modern 5-Light Glass Shade Linear PendantÂ
- Elegant Teardrop Glass Globe Island Chandelier
- Transparent Glass Shades
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Silver Finish
- 3 Wattage G4 bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Coordinating Round Pendant Light
Dimensions
| Fixture Width | 27.9 (71 cm) |
| Single Pendant Diameter | 4.7 in (12 cm) |
| Canopy Width | 27.5 in (70 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Glass, Metal |
| Finish | Silver Finish |
| Bulb Included | No |
| Bulb Base | G4Â |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | Max 3W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | No |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $159.89
-70%$159.89
$47.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five Lights • Clear Glass • Teardrop Shades • Linear Design • Silver Finish • G4 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This glass kitchen island linear pendant light brings a fresh, bubble-inspired design to the space, creating a sleek, minimalist elegance. Crafted of clear glass, five tear-shaped shades dangle from a wide round canopy, resembling crystallized raindrops cascading beautifully. Bright and direct lighting is achieved through G4 bulbs (not included), illuminating your space with a serene and beautiful radiance. The silver accents enhance the clean, refined aesthetic—ideal for modern and contemporary settings. This 5-light glass teardrop shade island chandelier is perfect for refining a dining table, kitchen island, long counter, bathroom, hall, or living room.
Details
- Modern 5-Light Glass Shade Linear PendantÂ
- Elegant Teardrop Glass Globe Island Chandelier
- Transparent Glass Shades
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Silver Finish
- 3 Wattage G4 bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Coordinating Round Pendant Light
Dimensions
| Fixture Width | 27.9 (71 cm) |
| Single Pendant Diameter | 4.7 in (12 cm) |
| Canopy Width | 27.5 in (70 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Glass, Metal |
| Finish | Silver Finish |
| Bulb Included | No |
| Bulb Base | G4Â |
| Number of Bulbs | 5 |
| Wattage Per Bulb | Max 3W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | No |
| Certification | UL Listed/ETL |
























