
















Statement Brass Cluster Ribbed Glass Bubble Orb Chandelier
Twelve Lights • Sphere Framework • Ribbed Glass Globes • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Experience the height of luxury with our best-selling collection of textured glass bubble chandeliers. This exclusive cluster globe design showcases a stunning arrangement of swirling, ribbed glass orbs delicately perched on a sculptural metal frame—reminiscent of a sparkling crystal sugar apple. When lit, the 12-light round chandelier casts a warm, radiant glow through each intricately swirled globe, creating a mesmerizing bubble-like shimmer. Perfect for elevating a modern living room, entryway, dining area, bathroom, foyer, or bedroom, this ribbed glass bubble orb chandelier is a true statement of refined elegance and artistic charm.
Warm Tip:Â Glass is a delicate substance that may incur damage during delivery. In case the arrangement is received with shattered glass orbs, kindly reach out to our team for swift replacements.
Details
- Mid-Century Luxury Bubble Chandelier
- 12-Light Cluster Glass Globe Chandelier
- Statement Glam Glass Large Sphere Chandelier
- Clear swirling-ribbed glass spheres
- Round Orb Frame
- Height-Adjustable Hanging Chain
- Brushed Brass Finish
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 35.4 in (90 cm) |
| Fixture Height | 28.7 in (73 cm) |
| Glass Globes | 3.15 in (8 cm) * 20 + 1 spare globe 3.94 in (10 cm) * 79 + 2 spare globes 4.72 in (12 cm) * 44 + 2 spare globe |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Twelve Lights • Sphere Framework • Ribbed Glass Globes • Bubble Style • Brushed Brass Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Experience the height of luxury with our best-selling collection of textured glass bubble chandeliers. This exclusive cluster globe design showcases a stunning arrangement of swirling, ribbed glass orbs delicately perched on a sculptural metal frame—reminiscent of a sparkling crystal sugar apple. When lit, the 12-light round chandelier casts a warm, radiant glow through each intricately swirled globe, creating a mesmerizing bubble-like shimmer. Perfect for elevating a modern living room, entryway, dining area, bathroom, foyer, or bedroom, this ribbed glass bubble orb chandelier is a true statement of refined elegance and artistic charm.
Warm Tip:Â Glass is a delicate substance that may incur damage during delivery. In case the arrangement is received with shattered glass orbs, kindly reach out to our team for swift replacements.
Details
- Mid-Century Luxury Bubble Chandelier
- 12-Light Cluster Glass Globe Chandelier
- Statement Glam Glass Large Sphere Chandelier
- Clear swirling-ribbed glass spheres
- Round Orb Frame
- Height-Adjustable Hanging Chain
- Brushed Brass Finish
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 35.4 in (90 cm) |
| Fixture Height | 28.7 in (73 cm) |
| Glass Globes | 3.15 in (8 cm) * 20 + 1 spare globe 3.94 in (10 cm) * 79 + 2 spare globes 4.72 in (12 cm) * 44 + 2 spare globe |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Height Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























