


















Statement Shine Opal Glass Globe Cluster Chandelier
Three/Six Lights • Cluster Design • Opal Glass Balls • Matte Black Finish • E26-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Seamlessly merging exquisite bubble design with intriguing allure, this cluster globe pendant light exudes a luxurious and exclusive aura to elevate your surroundings. The highlight of this chandelier is a collection of glossy opal glass spheres with an underside opening, delicately suspended by slender, arched semi-hooks resembling an array of delicate white jade jars turned upside down. When lit, the opal glass softly diffuses the light, casting a serene ambient glow with a refined touch of luxury. Striking yet understated, this cluster opal glass globe chandelier is the perfect addition to an entryway, dining room, living room, bathroom, foyer, lounge, or bedroom.
Details
- Contemporary Cluster Globe Pendant Light
- Funky Elegant White Glass Globe Chandelier
- Luxury Glossy Opal Glass Shades
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Matte Black Finish
- Available in 3-Light and 6-Light Versions
- E26-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 13.8/16.1 in (35/41 cm) |
| Fixture Height | 31.5 in (80 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 3.9 in + 7.9 in + 12.0 in * 4 (10 cm + 20 cm + 30.5 cm * 4)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | E26 |
| Shade Material | Glass |
| Number of Bulbs | 3/6 |
| Bulb Included | No |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $165.69
-70%$165.69
$49.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three/Six Lights • Cluster Design • Opal Glass Balls • Matte Black Finish • E26-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Seamlessly merging exquisite bubble design with intriguing allure, this cluster globe pendant light exudes a luxurious and exclusive aura to elevate your surroundings. The highlight of this chandelier is a collection of glossy opal glass spheres with an underside opening, delicately suspended by slender, arched semi-hooks resembling an array of delicate white jade jars turned upside down. When lit, the opal glass softly diffuses the light, casting a serene ambient glow with a refined touch of luxury. Striking yet understated, this cluster opal glass globe chandelier is the perfect addition to an entryway, dining room, living room, bathroom, foyer, lounge, or bedroom.
Details
- Contemporary Cluster Globe Pendant Light
- Funky Elegant White Glass Globe Chandelier
- Luxury Glossy Opal Glass Shades
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Matte Black Finish
- Available in 3-Light and 6-Light Versions
- E26-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 13.8/16.1 in (35/41 cm) |
| Fixture Height | 31.5 in (80 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Pole Length | 3.9 in + 7.9 in + 12.0 in * 4 (10 cm + 20 cm + 30.5 cm * 4)Â |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | E26 |
| Shade Material | Glass |
| Number of Bulbs | 3/6 |
| Bulb Included | No |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























