























IP23 1-Light Black Ribbed Glass Outdoor Wall Lantern
1 Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Rectangle Cage • Ribbed Glass • Matte Black Finish • E26-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
You'll love the versatility and convenience provided outside your home by this 1-light outdoor wall sconce. The matte black finish gives its metal rectangle cage an understated luxury and modern farmhouse personality. The ribbed glass decorates the design with stunning character. Waterproof and equipped with a dusk-to-dawn sensor, this outdoor wall lantern is the perfect way to elevate your patio, porch, garden, or damp area, creating a sophisticated, luxurious ambiance.
A larger, newly released 2-light version offers greater flexibility for different scales and placement options.
Details
- Modern farmhouse style
- Open rectangle metal cage
- 1-Light design outdoor wall lamp
- Water-proof design (IP23)
- Dusk to dawn sensor design
- Ribbed glass shade
- Matte black finish
- E26-base bulb (excluded)
- Compatible with a dimmer setting
- Easy installation
Dimensions
| Fixture Length | 5.91 in (15 cm) / 7.9 in (20 cm) |
| Fixture Width | 7.28 in (18.5 cm) / 7.9 in (20 cm) |
| Fixture Height | 12.60 in (32 cm) / 15.0 in (38 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) / 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) - T185 bulb is recommended. |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1/2 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
1 Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Rectangle Cage • Ribbed Glass • Matte Black Finish • E26-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
You'll love the versatility and convenience provided outside your home by this 1-light outdoor wall sconce. The matte black finish gives its metal rectangle cage an understated luxury and modern farmhouse personality. The ribbed glass decorates the design with stunning character. Waterproof and equipped with a dusk-to-dawn sensor, this outdoor wall lantern is the perfect way to elevate your patio, porch, garden, or damp area, creating a sophisticated, luxurious ambiance.
A larger, newly released 2-light version offers greater flexibility for different scales and placement options.
Details
- Modern farmhouse style
- Open rectangle metal cage
- 1-Light design outdoor wall lamp
- Water-proof design (IP23)
- Dusk to dawn sensor design
- Ribbed glass shade
- Matte black finish
- E26-base bulb (excluded)
- Compatible with a dimmer setting
- Easy installation
Dimensions
| Fixture Length | 5.91 in (15 cm) / 7.9 in (20 cm) |
| Fixture Width | 7.28 in (18.5 cm) / 7.9 in (20 cm) |
| Fixture Height | 12.60 in (32 cm) / 15.0 in (38 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) / 5.9 in (15 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) - T185 bulb is recommended. |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1/2 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























