












Barn 1-Light Hemp Rope Hanging Candle Style Wall Sconce
One Light • Iron Teardrop Frame • Open Structure • Brown Hemp Rope • Rusted Black Finish • Candle Style • E12 Candelabra Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring barn charm and handcrafted character to your space with the 1-light hanging wall sconce. This farmhouse-inspired wall lamp features a rusty black metal frame highlighted with subtle distressed silver accents for a weathered vintage look. A loop of natural brown hemp rope forms a graceful teardrop shape, creating a swing-like hanging structure that adds texture and warmth. The candle-style socket with an exposed E12 candelabra bulb (not included) provides direct illumination while enhancing its rustic appeal. Perfect for hallways, entryways, bedrooms, stairways, vanity areas, kitchen sinks, or beside a fireplace, this single candle style wall light adds inviting cottage ambiance to any interior.
Details
- Rustic 1-Light Hanging Wall Sconce
- Vintage Hemp Rope Vanity Wall LightÂ
- Airy Iron Teardrop Design
- Natural Brown Hemp Rope Accents
- Candle Style Light Holders
- Exposed Bulb Design for Direct Task Illumination
- Rusty Black Metal Finish with Weathered Silver Accent
- E12 Candelabra Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped CeilingsÂ
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Fixture Depth | 5.5 in (14 cm) |
| Backplate Width | 5.1 in (13 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Hemp Rope |
| Finish | Rusty Black Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $95.89
-70%$95.89
$28.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Iron Teardrop Frame • Open Structure • Brown Hemp Rope • Rusted Black Finish • Candle Style • E12 Candelabra Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bring barn charm and handcrafted character to your space with the 1-light hanging wall sconce. This farmhouse-inspired wall lamp features a rusty black metal frame highlighted with subtle distressed silver accents for a weathered vintage look. A loop of natural brown hemp rope forms a graceful teardrop shape, creating a swing-like hanging structure that adds texture and warmth. The candle-style socket with an exposed E12 candelabra bulb (not included) provides direct illumination while enhancing its rustic appeal. Perfect for hallways, entryways, bedrooms, stairways, vanity areas, kitchen sinks, or beside a fireplace, this single candle style wall light adds inviting cottage ambiance to any interior.
Details
- Rustic 1-Light Hanging Wall Sconce
- Vintage Hemp Rope Vanity Wall LightÂ
- Airy Iron Teardrop Design
- Natural Brown Hemp Rope Accents
- Candle Style Light Holders
- Exposed Bulb Design for Direct Task Illumination
- Rusty Black Metal Finish with Weathered Silver Accent
- E12 Candelabra Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped CeilingsÂ
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Fixture Depth | 5.5 in (14 cm) |
| Backplate Width | 5.1 in (13 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Hemp Rope |
| Finish | Rusty Black Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























