













1-Light Square Wood Pendant Light
One Light • Square Frame • Mesh Design • Wood + Metal • E26/E27 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Wood pendant lights always illuminate your room in chic farmhouse style. Crafted of brown wood, our lantern pendant light features a square openwork shape with oiled rubbed black finished details. A black cubic mesh surrounds one E26/E27 medium-base bulb (not included) that casts the filtering lighting. An adapter allows you to place this square hanging light on a sloped ceiling. This 1-light square wood pendant light creates a cozy ambiance to those small living areas and tables. Also, you could put 2 or 3 wood pendant lights as a line above a kitchen island, home bar, counter, or long table.
Detail
- Modern farmhouse pendant light
- Wood-made shadeÂ
- A metal square mesh
- E26/E27 medium-base bulb(not included)
- Height-adjustable square hanging light
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Length | 8.66 in (22 cm) |
| Fixture Height | 10.24 in (26 m) |
| Fixture Width | 8.66 in (22 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Pole Length | 35.43 in (90 cm) (Adjustable 3 section rod) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Brown and Black |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 60W |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $79.99
-70%$79.99
$24.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Square Frame • Mesh Design • Wood + Metal • E26/E27 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Wood pendant lights always illuminate your room in chic farmhouse style. Crafted of brown wood, our lantern pendant light features a square openwork shape with oiled rubbed black finished details. A black cubic mesh surrounds one E26/E27 medium-base bulb (not included) that casts the filtering lighting. An adapter allows you to place this square hanging light on a sloped ceiling. This 1-light square wood pendant light creates a cozy ambiance to those small living areas and tables. Also, you could put 2 or 3 wood pendant lights as a line above a kitchen island, home bar, counter, or long table.
Detail
- Modern farmhouse pendant light
- Wood-made shadeÂ
- A metal square mesh
- E26/E27 medium-base bulb(not included)
- Height-adjustable square hanging light
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Length | 8.66 in (22 cm) |
| Fixture Height | 10.24 in (26 m) |
| Fixture Width | 8.66 in (22 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Pole Length | 35.43 in (90 cm) (Adjustable 3 section rod) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Wood |
| Finish | Brown and Black |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 60W |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















