








Industrial 1-Light Cone Pendant Light
One Light • Cone Shade • Adjustable Cable • E26/E27 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Offering a great way to bring a chic-industrial vibe into any interior, our 1-light cone pendant light is an inspiration from the traditional barn and rustic cottage. This industrial hanging light features a simple metal cone shade highlighted with an antique copper finish. Compatible with one 60W E26/E27 medium-base bulb (not included), the single pendant light gives off bright lighting downwards. As an impact focal point for the best task light, this industrial 1-light cone pendant light could be installed individually for compact space, or in multiples above a kitchen island, long table, or home bar. Â
Detail
- Modern rustic cone pendant light
- Height-adjustable industrial hanging light
- E26/E27 medium-base bulb (not included)
- Compatible with a sloped ceiling
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 7.09 in (18 cm) |
| Fixture Height | 7.09 in (18Â cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Antique Copper Finish |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $52.80
-70%$52.80
$15.84Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Cone Shade • Adjustable Cable • E26/E27 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed
Description
Offering a great way to bring a chic-industrial vibe into any interior, our 1-light cone pendant light is an inspiration from the traditional barn and rustic cottage. This industrial hanging light features a simple metal cone shade highlighted with an antique copper finish. Compatible with one 60W E26/E27 medium-base bulb (not included), the single pendant light gives off bright lighting downwards. As an impact focal point for the best task light, this industrial 1-light cone pendant light could be installed individually for compact space, or in multiples above a kitchen island, long table, or home bar. Â
Detail
- Modern rustic cone pendant light
- Height-adjustable industrial hanging light
- E26/E27 medium-base bulb (not included)
- Compatible with a sloped ceiling
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 7.09 in (18 cm) |
| Fixture Height | 7.09 in (18Â cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Antique Copper Finish |
| Shade Included | No |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















