






Modern Gold 1-Ring Frosted Globe Single Pendant Light
One Light • Opal Glass • Orb Shade • Gold Finish • E26 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Eye-catching in an antique gold finish, this modern hanging light flaunts an open ring frame full of elegance. An opal glass globe perches on the ring inside to highlight the features of this gold pendant light. Accommodating one 40W E26 medium-base bulb (not included), this milky globe pendant light creates a cozy ambient glow. This modern 1-ring globe pendant light makes kitchen islands, dining spaces, or dining areas as warming as stylish.
Detail
- Mid-century modern hanging light
- 1-light design gold pendant light
- Height-adjustable globe pendant light
- Opal glass shade
- E26 medium-base bulb (not included)
- Comptiable with a dimmer setting
- Compatible with a sloped ceilingÂ
Dimensions
| SÂ |
9.84 in (25 cm) in Diameter Shade-5.91Â in (15 cm) |
| M |
11.81 in (30cm) in Diameter Shade-7.87Â in (20 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cord length | 78.74 in (200 cm) |
| Cord Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Gold Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $88.89
-70%$88.89
$26.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Opal Glass • Orb Shade • Gold Finish • E26 Medium-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Eye-catching in an antique gold finish, this modern hanging light flaunts an open ring frame full of elegance. An opal glass globe perches on the ring inside to highlight the features of this gold pendant light. Accommodating one 40W E26 medium-base bulb (not included), this milky globe pendant light creates a cozy ambient glow. This modern 1-ring globe pendant light makes kitchen islands, dining spaces, or dining areas as warming as stylish.
Detail
- Mid-century modern hanging light
- 1-light design gold pendant light
- Height-adjustable globe pendant light
- Opal glass shade
- E26 medium-base bulb (not included)
- Comptiable with a dimmer setting
- Compatible with a sloped ceilingÂ
Dimensions
| SÂ |
9.84 in (25 cm) in Diameter Shade-5.91Â in (15 cm) |
| M |
11.81 in (30cm) in Diameter Shade-7.87Â in (20 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cord length | 78.74 in (200 cm) |
| Cord Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Gold Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |






















