











3-Light Black Brass Sputnik Semi Flush Mount
Three Lights • Sputnik Design • Exposed Bulb Design • Black + Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Featuring a timeless combination of matte black and brushed brass, this Sputnik light fixture showcases a minimalist design that complements any décor, from modern farmhouse to mid-century styles. The three short arms hold exposed E26 medium-base bulbs (bulbs not included), providing direct bright task lighting while adding a touch of trendy industrial flair. Simple yet highly functional, this 3-light sputnik ceiling light is ideal for brightening kitchens, entryways, foyers, stairwells, laundry rooms, or smaller spaces.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 3-Light design Semi Flush Mount Ceiling Light
- Matte Black + Brushed Brass Finish
- Exposed Bulb Design
- E26 Medium-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
DIMENSIONS
| Fixture Width | 10.2 in (26 cm) |
| Fixture Height | 7.1 in (18 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
SPECIFICATIONS
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Brass Finish |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $65.69
-70%$65.69
$19.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Sputnik Design • Exposed Bulb Design • Black + Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Featuring a timeless combination of matte black and brushed brass, this Sputnik light fixture showcases a minimalist design that complements any décor, from modern farmhouse to mid-century styles. The three short arms hold exposed E26 medium-base bulbs (bulbs not included), providing direct bright task lighting while adding a touch of trendy industrial flair. Simple yet highly functional, this 3-light sputnik ceiling light is ideal for brightening kitchens, entryways, foyers, stairwells, laundry rooms, or smaller spaces.
Details
- Mid-Century Modern Sputnik Light Fixture
- 3-Light design Semi Flush Mount Ceiling Light
- Matte Black + Brushed Brass Finish
- Exposed Bulb Design
- E26 Medium-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
DIMENSIONS
| Fixture Width | 10.2 in (26 cm) |
| Fixture Height | 7.1 in (18 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
SPECIFICATIONS
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Brass Finish |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 3 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |






