





































Mid-Century Brass Wide Linen Drum Semi Flush Mount
Two Lights • White Linen Shade • Drum Shape • Brushed Brass/Polished Nickel/Matte Black Finish • Mid-century Modern • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Exuding timeless elegance with a warm, natural charm, this Mid-Century Modern round ceiling light seamlessly complements any décor. This ceiling light features a wide drum frame supporting a beautiful linen shade with bottom acrylic panel, enhanced by chic brushed brass accents. Accommodating two E26 medium-base bulbs (not included), the white linen shade and frosted acrylic panel softly diffuse light, creating a warm and inviting ambiance. Boasting the result of an adorable exquisite look, this 2-light linen shade semi-flush mount ceiling light is a perfect addition to enhance living rooms, dining areas, bedrooms, entryways, foyers, or kitchens.
Details
- Modern 2-Light Fabric Drum Ceiling Light
- Contemporary Linen Semi Flush Mount Light
- White Linen Shade
- Frosted White Acrylic Diffuser
- Finish Options: Brushed Brass, Brushed Nickel, Matte Black
- E26 Medium-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.0 in (38 cm) |
| Fixture Height | 12.6 in (32 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen, Acrylic |
| Finish | Brass/Nicekl/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 2 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $125.89
-70%$125.89
$37.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two Lights • White Linen Shade • Drum Shape • Brushed Brass/Polished Nickel/Matte Black Finish • Mid-century Modern • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Exuding timeless elegance with a warm, natural charm, this Mid-Century Modern round ceiling light seamlessly complements any décor. This ceiling light features a wide drum frame supporting a beautiful linen shade with bottom acrylic panel, enhanced by chic brushed brass accents. Accommodating two E26 medium-base bulbs (not included), the white linen shade and frosted acrylic panel softly diffuse light, creating a warm and inviting ambiance. Boasting the result of an adorable exquisite look, this 2-light linen shade semi-flush mount ceiling light is a perfect addition to enhance living rooms, dining areas, bedrooms, entryways, foyers, or kitchens.
Details
- Modern 2-Light Fabric Drum Ceiling Light
- Contemporary Linen Semi Flush Mount Light
- White Linen Shade
- Frosted White Acrylic Diffuser
- Finish Options: Brushed Brass, Brushed Nickel, Matte Black
- E26 Medium-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.0 in (38 cm) |
| Fixture Height | 12.6 in (32 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen, Acrylic |
| Finish | Brass/Nicekl/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 2 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |






