












































Contemporary Wide Linen Drum Brass Semi Flush Mount
Four Lights • Linen Shade • Tapered-Drum Shape • Brass/Nickel Finish • Mid-century Modern • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Boasting classic design in warm, natural tone, this contemporary semi flush mount light is perfect for blending in with any style setting. This ceiling light features a tapered-drum frame supporting a beige white linen shade with bottom acrylic panel, enhanced by gentle chic brass/nickel accents. Four E12 candelabra bulbs (excluded) casts soft lighting, creating a cozy ambiance. With the result of an elegant exquisite look, this linen brass flush mount ceiling light is an ideal addition for living room, dining room, bedroom, entryway, or kitchen.
Details
- 4-Light Round Semi Flush Mount Light
- Contemporary Linen Drum Ceiling Light
- Natural Fabric Cage for Bohemian Organic Elegance
- Frosted White Diffuser for Cozy Glow
- Offers in White Linen and Beige Linen
- Finish Options: Brushed Brass, Brushed Nickel, or Matte Black
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Compatible with a Sloped Ceiling
- Easy to Install
Dimensions
| Fixture Width | 16.93 in (43 cm) |
| Fixture Height | 11.42 in (29 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen, Acrylic |
| Finish | Brass/Nickel/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Linen Shade • Tapered-Drum Shape • Brass/Nickel Finish • Mid-century Modern • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Boasting classic design in warm, natural tone, this contemporary semi flush mount light is perfect for blending in with any style setting. This ceiling light features a tapered-drum frame supporting a beige white linen shade with bottom acrylic panel, enhanced by gentle chic brass/nickel accents. Four E12 candelabra bulbs (excluded) casts soft lighting, creating a cozy ambiance. With the result of an elegant exquisite look, this linen brass flush mount ceiling light is an ideal addition for living room, dining room, bedroom, entryway, or kitchen.
Details
- 4-Light Round Semi Flush Mount Light
- Contemporary Linen Drum Ceiling Light
- Natural Fabric Cage for Bohemian Organic Elegance
- Frosted White Diffuser for Cozy Glow
- Offers in White Linen and Beige Linen
- Finish Options: Brushed Brass, Brushed Nickel, or Matte Black
- E12 Candelabra Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Compatible with a Sloped Ceiling
- Easy to Install
Dimensions
| Fixture Width | 16.93 in (43 cm) |
| Fixture Height | 11.42 in (29 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Linen, Acrylic |
| Finish | Brass/Nickel/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |






