











IP23 Black Waterproof 1-Light Square Cage Outdoor Wall Sconce
1 Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Square Cage • Hammered Glass • Matte Black Finish • E26-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Bring a touch of modern farmhouse luxury to the outdoors with this 1-light outdoor wall lantern. Crafted with a matte black finish, this 1-light wall lamp features an open square metal frame protecting a long rectangle hammered glass shade ensconced one E26-base bulb (excluded), which creates cozy and inviting ambient lighting. Water-proof and equipped with a dusk to dawn sensor, this square cage wall sconce is the ideal outdoor lighting choice perfect for illuminating any porch, patio, garage, balcony, or damp location.Â
Details
- Modern farmhouse style
- Open cage wall light
- 1-Light design outdoor wall lamp
- Water-proof design (IP23)
- Dusk to dawn sensor design
- Hammered glass shade
- Matte black finish
- E26-base bulb (excluded)
- Compatible with a dimmer setting
- Easy installation
Dimensions
| Fixture Width | 6.30 in (16 cm) |
| Fixture Height | 11.81 in (30 cm) |
| Canopy Width | 4.52 * 6.30 in (11.5 * 16 cm) |
 Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) - T185 bulb is recommended. |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
1 Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Square Cage • Hammered Glass • Matte Black Finish • E26-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Bring a touch of modern farmhouse luxury to the outdoors with this 1-light outdoor wall lantern. Crafted with a matte black finish, this 1-light wall lamp features an open square metal frame protecting a long rectangle hammered glass shade ensconced one E26-base bulb (excluded), which creates cozy and inviting ambient lighting. Water-proof and equipped with a dusk to dawn sensor, this square cage wall sconce is the ideal outdoor lighting choice perfect for illuminating any porch, patio, garage, balcony, or damp location.Â
Details
- Modern farmhouse style
- Open cage wall light
- 1-Light design outdoor wall lamp
- Water-proof design (IP23)
- Dusk to dawn sensor design
- Hammered glass shade
- Matte black finish
- E26-base bulb (excluded)
- Compatible with a dimmer setting
- Easy installation
Dimensions
| Fixture Width | 6.30 in (16 cm) |
| Fixture Height | 11.81 in (30 cm) |
| Canopy Width | 4.52 * 6.30 in (11.5 * 16 cm) |
 Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) - T185 bulb is recommended. |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























