






























Dimmable LED Marble Tube Linear Bathroom Wall Sconce
One Light • Marble Shade • Linear Tube • Black/Brass Finish • Dimmable Lighting • 15W LED • 900 Lms • 3000K • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Explore the high-class elegance and luxury of our 1-light linear vanity light. Crafted of white marble, this modern vanity wall lamp features a sleek slender tube outfitted with dimmable LED, diffusing efficient and warm lighting with a cozy and tranquil atmosphere perfect for a bathroom, foyer, bedroom, powder room, rest room, or entryway. The grainy back/brushed brass details add a contemporary cutting-edge touch to this marble tube vanity light. Mount this bathroom wall sconce horizontally or vertically to suit your space.
Details
- Modern minimalist bathroom vanity light
- Dimmable LED linear wall lamp
- Marble tube shade
- Available Finishes: Brass and Black
- Included LED, 15W
- 3000K color temperature, warm lighting
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- Available for installation vertically or horizontally
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Length |
23.6 in (60 cm) |
| Fixture Depth | 3.3 in (8.5 cm) |
| Lampshade | 23.6 * 2.8 in (60 * 7 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Marble |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage Per Bulb | 15W |
| Lumen | 900 Lm |
| CRI | 80 |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $179.98
-70%$179.98
$53.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Marble Shade • Linear Tube • Black/Brass Finish • Dimmable Lighting • 15W LED • 900 Lms • 3000K • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Explore the high-class elegance and luxury of our 1-light linear vanity light. Crafted of white marble, this modern vanity wall lamp features a sleek slender tube outfitted with dimmable LED, diffusing efficient and warm lighting with a cozy and tranquil atmosphere perfect for a bathroom, foyer, bedroom, powder room, rest room, or entryway. The grainy back/brushed brass details add a contemporary cutting-edge touch to this marble tube vanity light. Mount this bathroom wall sconce horizontally or vertically to suit your space.
Details
- Modern minimalist bathroom vanity light
- Dimmable LED linear wall lamp
- Marble tube shade
- Available Finishes: Brass and Black
- Included LED, 15W
- 3000K color temperature, warm lighting
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- Available for installation vertically or horizontally
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Length |
23.6 in (60 cm) |
| Fixture Depth | 3.3 in (8.5 cm) |
| Lampshade | 23.6 * 2.8 in (60 * 7 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Marble |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage Per Bulb | 15W |
| Lumen | 900 Lm |
| CRI | 80 |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























