IP23 Black 1-Light Manor Wire Cage Outdoor Wall Sconce
One Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Metal Wire Cage • Ribbed Glass • Sandy Black Finish • E26-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Enhance your exterior with the effortless function and timeless appeal of this 1-light outdoor wall sconce. Drawing inspiration from vintage hanging lantern,  this single wall light fixture strikes a iron wire cage encase a cylindrical glass shade. A matte black finish lends a sleek modern farmhouse character, while the clear ribbed glass panels add texture and depth, softly diffusing light to reduce glare. Designed for durability, this waterproof wall lantern features a built-in dusk-to-dawn sensor for automatic illumination—perfect for porches, patios, gardens, entryways, and other damp locations, delivering both style and everyday convenience.
Details
- Modern Manor 1-Light Wire Cage Wall Lamp
- Industrial Hanging Lantern Wall Light
- Open Iron Wire Frame
- Clear Ribbed Glass Cylindrical Shade
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Sanded Black Finish
- E26-Base Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 9.1 in (23 cm)Â |
| Fixture Depth | 9.8 in (25 cm)Â |
| Fixture Height | 12.6 in (32 cm)Â |
| Glass Shade | 3.5 in (9 cm) * 7.7 in (19.5 cm) |
| Backplate | 6.3 in (16 cm) * 8.9 in (22.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $135.89
-70%$135.89
$40.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Metal Wire Cage • Ribbed Glass • Sandy Black Finish • E26-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Enhance your exterior with the effortless function and timeless appeal of this 1-light outdoor wall sconce. Drawing inspiration from vintage hanging lantern,  this single wall light fixture strikes a iron wire cage encase a cylindrical glass shade. A matte black finish lends a sleek modern farmhouse character, while the clear ribbed glass panels add texture and depth, softly diffusing light to reduce glare. Designed for durability, this waterproof wall lantern features a built-in dusk-to-dawn sensor for automatic illumination—perfect for porches, patios, gardens, entryways, and other damp locations, delivering both style and everyday convenience.
Details
- Modern Manor 1-Light Wire Cage Wall Lamp
- Industrial Hanging Lantern Wall Light
- Open Iron Wire Frame
- Clear Ribbed Glass Cylindrical Shade
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Sanded Black Finish
- E26-Base Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 9.1 in (23 cm)Â |
| Fixture Depth | 9.8 in (25 cm)Â |
| Fixture Height | 12.6 in (32 cm)Â |
| Glass Shade | 3.5 in (9 cm) * 7.7 in (19.5 cm) |
| Backplate | 6.3 in (16 cm) * 8.9 in (22.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























