IP23 Black Manor 1-Light Lantern Outdoor Wall Sconce
1 Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Lantern Style • Clear Seeded Glass • Sanded Black Finish • E26-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by classic lantern silhouettes, this 1-light outdoor wall light features a slim, elongated frame that rises like a tall window lantern, bringing refined vertical elegance to your exterior walls. Finished in sanded black, the sturdy metal frame surrounds clear seeded glass, allowing the light to sparkle softly while adding vintage character. Designed for both style and convenience, this wall lamp includes a built-in dusk-to-dawn sensor that automatically turns the light on at night and off at sunrise. Rated IP23 waterproof, this single outdoor wall lantern is ideal for porches, entryways, garages, patios, garden walls, and front doors, delivering reliable illumination with timeless outdoor charm.
Details
- Modern Farmhouse Outdoor Wall Lantern
- Contemporary Manor Single Cage Wall Lamp
- Slim Elongated Lantern Design
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Clear Seeded Glass Shade
- Sanded Black Frame
- E12-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 4.7 in (12 cm) |
| Fixture Depth | 6.3 in (16 cm) |
| Fixture Height | 20.5 in (52 cm) |
| Backplate Width | 4.3 in (11 cm) |
 Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $125.89
-70%$125.89
$37.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
1 Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Lantern Style • Clear Seeded Glass • Sanded Black Finish • E26-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by classic lantern silhouettes, this 1-light outdoor wall light features a slim, elongated frame that rises like a tall window lantern, bringing refined vertical elegance to your exterior walls. Finished in sanded black, the sturdy metal frame surrounds clear seeded glass, allowing the light to sparkle softly while adding vintage character. Designed for both style and convenience, this wall lamp includes a built-in dusk-to-dawn sensor that automatically turns the light on at night and off at sunrise. Rated IP23 waterproof, this single outdoor wall lantern is ideal for porches, entryways, garages, patios, garden walls, and front doors, delivering reliable illumination with timeless outdoor charm.
Details
- Modern Farmhouse Outdoor Wall Lantern
- Contemporary Manor Single Cage Wall Lamp
- Slim Elongated Lantern Design
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Clear Seeded Glass Shade
- Sanded Black Frame
- E12-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 4.7 in (12 cm) |
| Fixture Depth | 6.3 in (16 cm) |
| Fixture Height | 20.5 in (52 cm) |
| Backplate Width | 4.3 in (11 cm) |
 Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























