











IP23 Black Rectangular Outdoor Lantern Wall Sconce
One Light •Clear Glass Cylindrical Shade• Rectangle Lantern • Waterproof (IP23) • Sanded Black • E26 Medium-Base Sockets • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Clean in appearance yet modern in function, this 1-light outdoor wall lamp features an airy rectangular iron cage that encases a cylindrical glass shade. When illuminated, the clear glass allows bright, direct light to shine through, while the sandy black finish gives the square metal frame a sleek farmhouse character. Built for durability, this waterproof wall lantern also includes a built-in dusk-to-dawn sensor for automatic illumination. Ideal for porches, patios, gardens, entryways, and other damp locations, it offers both stylish design and everyday convenience.
Detail
- Modern Farmhouse Square Cage Wall Lamp
- Industrial 1-Light Outdoor Lantern Wall Sconce
- Open Rectangular Iron Cage
- Inner Cylindrical Shade Crafted of Clear Glass
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Sanded Black Finish
- E26-Base Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Depth | 7.5 in (19 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Glass Shade | 3.1 in (8 cm) * 10.2 in (26 cm) |
| Backplate | 6.3 in (16 cm) * 4.5 in (11.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60 W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $125.89
-70%$125.89
$37.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light •Clear Glass Cylindrical Shade• Rectangle Lantern • Waterproof (IP23) • Sanded Black • E26 Medium-Base Sockets • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Clean in appearance yet modern in function, this 1-light outdoor wall lamp features an airy rectangular iron cage that encases a cylindrical glass shade. When illuminated, the clear glass allows bright, direct light to shine through, while the sandy black finish gives the square metal frame a sleek farmhouse character. Built for durability, this waterproof wall lantern also includes a built-in dusk-to-dawn sensor for automatic illumination. Ideal for porches, patios, gardens, entryways, and other damp locations, it offers both stylish design and everyday convenience.
Detail
- Modern Farmhouse Square Cage Wall Lamp
- Industrial 1-Light Outdoor Lantern Wall Sconce
- Open Rectangular Iron Cage
- Inner Cylindrical Shade Crafted of Clear Glass
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Sanded Black Finish
- E26-Base Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Depth | 7.5 in (19 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Glass Shade | 3.1 in (8 cm) * 10.2 in (26 cm) |
| Backplate | 6.3 in (16 cm) * 4.5 in (11.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard)Â Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60 W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























