















IP23 Black Ribbed Glass Square Outdoor Wall Lantern
One Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Rectangle Cage • Ribbed Glass • Matte Black Finish • E26-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Enhance your exterior with the effortless function and timeless appeal of this 1-light outdoor wall sconce. Drawing inspiration from classic carriage lanterns and reimagined with a clean, square silhouette, this single wall light fixture strikes a refined balance between traditional charm and modern simplicity. A matte black finish lends the rectangular metal frame a sleek modern farmhouse character, while the ribbed glass panels add texture and depth, softly diffusing light to reduce glare. Designed for durability, this waterproof wall lantern features a built-in dusk-to-dawn sensor for automatic illumination—perfect for porches, patios, gardens, entryways, and other damp locations, delivering both style and everyday convenience.
Details
- Modern Farmhouse Square Cage Wall Lamp
- Industrial 1-Light Lantern Wall Sconce
- Open Rectangle Iron Frame
- Clear Ribbed Glass Shade for Cozy Ambiance
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Matte Black Finish
- E26-Base Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Length | 6.4 in (16.3 cm) |
| Fixture Width | 6.4 in (16.3 cm)Â |
| Fixture Height | 13.0 in (33 cm)Â |
| Canopy Width | 4.5 in (11.5 cm)Â |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) - T185 bulb is recommended. |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $105.89
-70%$105.89
$31.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Rectangle Cage • Ribbed Glass • Matte Black Finish • E26-base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Enhance your exterior with the effortless function and timeless appeal of this 1-light outdoor wall sconce. Drawing inspiration from classic carriage lanterns and reimagined with a clean, square silhouette, this single wall light fixture strikes a refined balance between traditional charm and modern simplicity. A matte black finish lends the rectangular metal frame a sleek modern farmhouse character, while the ribbed glass panels add texture and depth, softly diffusing light to reduce glare. Designed for durability, this waterproof wall lantern features a built-in dusk-to-dawn sensor for automatic illumination—perfect for porches, patios, gardens, entryways, and other damp locations, delivering both style and everyday convenience.
Details
- Modern Farmhouse Square Cage Wall Lamp
- Industrial 1-Light Lantern Wall Sconce
- Open Rectangle Iron Frame
- Clear Ribbed Glass Shade for Cozy Ambiance
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Matte Black Finish
- E26-Base Bulb (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Length | 6.4 in (16.3 cm) |
| Fixture Width | 6.4 in (16.3 cm)Â |
| Fixture Height | 13.0 in (33 cm)Â |
| Canopy Width | 4.5 in (11.5 cm)Â |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black Finish |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) - T185 bulb is recommended. |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























