













IP23 Black Seeded Glass Square Box Outdoor Wall Lantern
One Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Rectangle Cage • Clear Seeded Glass • Sandy Black Finish • Candle Style • E12 Candelabra Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
DescriptionÂ
Find the perfect blend of modern farmhouse charm and contemporary minimalism in this single outdoor lantern wall sconce. Finished in sandy black, this wall lamp features an iron square box frame with clear seeded glass inspired by European arched windows. Inside, a candle-style light holder complements one E12 candelabra bulb (not included). This square cage wall light provides welcoming illumination for outdoor spaces. Designed for durability, the waterproof wall lantern includes a built-in dusk-to-dawn sensor for automatic lighting—perfect for porches, patios, gardens, entryways, and other damp locations, delivering both style and everyday convenience.
Details
- Modern Farmhouse Square Wall Lantern
- 1-Light Glass Box Outdoor Wall Sconce
- Rectangular Cage
- Transparent Seeded Glass ShadeÂ
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Sandy Black Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Depth | 4.7 in (12 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $115.89
-70%$115.89
$34.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Rectangle Cage • Clear Seeded Glass • Sandy Black Finish • Candle Style • E12 Candelabra Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
DescriptionÂ
Find the perfect blend of modern farmhouse charm and contemporary minimalism in this single outdoor lantern wall sconce. Finished in sandy black, this wall lamp features an iron square box frame with clear seeded glass inspired by European arched windows. Inside, a candle-style light holder complements one E12 candelabra bulb (not included). This square cage wall light provides welcoming illumination for outdoor spaces. Designed for durability, the waterproof wall lantern includes a built-in dusk-to-dawn sensor for automatic lighting—perfect for porches, patios, gardens, entryways, and other damp locations, delivering both style and everyday convenience.
Details
- Modern Farmhouse Square Wall Lantern
- 1-Light Glass Box Outdoor Wall Sconce
- Rectangular Cage
- Transparent Seeded Glass ShadeÂ
- Water-Proof Design (IP23)
- Dusk to Dawn Sensor Design
- Sandy Black Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Easy Installation
Dimensions
| Fixture Width | 5.9 in (15 cm) |
| Fixture Depth | 4.7 in (12 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Black Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























