








IP23 Matte Black Farmhouse 3-Light Lantern Outdoor Wall Light
3 Lights • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Rectangle Cage • Clear Glass • Matte Black Finish • E12 Candelabra Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Bring the charm of a country garden to your porch or patio with this 3-light outdoor wall sconce. This lantern-style wall light fixture comes in a matte black rectangle metal frame with clear glass panels, hung from an elegant goose arm for a chic retro look. Three E12 candelabra bulbs (excluded) complement a classic candle style of this wall lamp. Outfitted with waterproof design and a dusk-to-dawn sensor, this 1-light black outdoor wall lamp brings versatility and convenience to your outdoor area. Â
Details
- Modern farmhouse style
- 3-Light design outdoor wall lamp
- Rectangle metal cage
- Elegant goose arm design
- Water-proof design (IP23)
- Dusk to dawn sensor design
- Clear glass shade
- Matte black finish
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Compatible with a dimmer setting
- Easy installation
Dimensions
| Fixture Length | 8.54 in (21.7 cm) |
| Fixture Width | 9.65Â in (24.5 cm) |
| Fixture Height | 19.69 in (50 cm) |
| Canopy Width | 4.53 * 6.30 in (11.5 * 16 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
3 Lights • Outdoor Light • Water-proof (IP23) • Dusk to Dawn Sensor • Rectangle Cage • Clear Glass • Matte Black Finish • E12 Candelabra Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Bring the charm of a country garden to your porch or patio with this 3-light outdoor wall sconce. This lantern-style wall light fixture comes in a matte black rectangle metal frame with clear glass panels, hung from an elegant goose arm for a chic retro look. Three E12 candelabra bulbs (excluded) complement a classic candle style of this wall lamp. Outfitted with waterproof design and a dusk-to-dawn sensor, this 1-light black outdoor wall lamp brings versatility and convenience to your outdoor area. Â
Details
- Modern farmhouse style
- 3-Light design outdoor wall lamp
- Rectangle metal cage
- Elegant goose arm design
- Water-proof design (IP23)
- Dusk to dawn sensor design
- Clear glass shade
- Matte black finish
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Compatible with a dimmer setting
- Easy installation
Dimensions
| Fixture Length | 8.54 in (21.7 cm) |
| Fixture Width | 9.65Â in (24.5 cm) |
| Fixture Height | 19.69 in (50 cm) |
| Canopy Width | 4.53 * 6.30 in (11.5 * 16 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | IP23 |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























