











Mid-Century 1-Light Brass Frosted Glass Globe Wall Sconce
One Light • Opal Glass Globe • One Arm • Modern Mid-century • Brass Finish • E26 Medium Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Simple yet elegant, this 1-light glass globe wall sconce features a slim vertical arm holding a milky white glass globe shade, creating warm ambient lighting. A luxury brass finish injects a chic mid-century touch to this glass wall lamp. Upgrade your vanity, bathroom, hallway, entry, living room, eating area, bedroom, and foyer with this single modern mid-century globe wall lamp effortlessly.
Details
- Mid-century modern wall sconce
- 1-light glass globe wall lamp
- Opal glass shade
- E26 medium-base bulb (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 4.7 in (11.8 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 5.4 in (13.8 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $79.99
-70%$79.99
$24.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Opal Glass Globe • One Arm • Modern Mid-century • Brass Finish • E26 Medium Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Simple yet elegant, this 1-light glass globe wall sconce features a slim vertical arm holding a milky white glass globe shade, creating warm ambient lighting. A luxury brass finish injects a chic mid-century touch to this glass wall lamp. Upgrade your vanity, bathroom, hallway, entry, living room, eating area, bedroom, and foyer with this single modern mid-century globe wall lamp effortlessly.
Details
- Mid-century modern wall sconce
- 1-light glass globe wall lamp
- Opal glass shade
- E26 medium-base bulb (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 4.7 in (11.8 cm) |
| Fixture Height | 13.4 in (34 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Glass Shade | 5.4 in (13.8 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26Â |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
























